Kitchen 1867663 1280

Monstera je oblíbená exotická kráska, která na správném místě může dokonce vykvést

Rostliny zvané jako monstera jsou v českých domácnostech velmi oblíbené. Hlavně díky zajímavě a exoticky vypadajícím listům, které ozdobí každý interiér. Je to ovšem rostlina ze zcela jiného prostředí, a proto je při péči třeba dbát několika zásad. Když zvolíte správné místo, bude vám nádherně kvést. 

Napodobte přirozené prostředí

Monstera přirozeně roste v tropických lesích. Pro milovníky zelených rostlin v květináčích je to jeden z nejžádanějších exemplářů, hlavně kvůli jeho zajímavým listům. Obrovské listové čepele vypadají doma krásně. Jen málo lidí ví, že takový tvar listů umožňuje monsterám rostoucím v jejich přirozeném prostředí shromažďovat co nejvíce světla a vody.

Mohlo by vás zajímat:  Amarylky se objevují na parapetech stále více. Potřebují hodně slunce a vody

Připravte pro ni ty nejlepší podmínky

Rostlina není zrovna náročná a perfektně se přizpůsobuje substrátu. Cítí se nejlépe v pokojové teplotě, dobře snáší suchý, prašný vzduch a miluje světlo. Péče o rostlinu není složitá, protože je založena na přesazování. 

Přesazení mladých rostlin se opakuje jednou ročně na jaře. Když dosáhne značné velikosti, stojí za to změnit nádobu za větší, a to vždy za jeden až dva roky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Najděte pro rostlinu nejlepší místo

Zajímá vás, kam umístit monsteru, aby měla nejlepší podmínky pro život? Monstera přežije za všech podmínek, ale při vystavení slunečnímu záření poroste ještě lépe. Čím lepší zvolíte polohu, tím větší listy a více otvorů na jejich povrchu se objeví.

Mohlo by vás zajímat:  Plísně na rostlinách vznikají nejčastěji kvůli chybám v péči

Stálé světlo, ale raději méně paprsků

Sluneční paprsky by na rostlinu neměly přímo dopadat, protože ji mohou spálit. Měly by být rozptýleny. Chcete-li, aby monstera vypadala krásně, vyberte západní nebo východní parapet pro pěstování a vyhýbejte se velmi slunečným místům.

Zdroj obrázku: Pixabay

Otírejte listy

Listy můžete jednou za čas otřít vlhkým hadříkem nebo je pokropit vodou z rozprašovače. Dělejte to ale jen v době, kdy na rostlinu nepálí slunce. Počkejte do večera a pak rostlinu tímto způsobem osvěžte. 

Přidat na Seznam.cz