Majestátní bugenvilea se ráda hřeje na slunci, bývá ale terčem mnoha nepřátel
Tato popínavá rostlina si získala nejen pěstitele rostlin. Její působivý vzhled je jejím charakteristickým znakem. Květy mohou vytvářet krásné a živé ploty. Dosahuje značné velikosti a může krásně ozdobit balkony nebo terasy.
Bugenvilea je ale vrtošivá rostlina, pěstování vyžaduje pravidla
Není příliš odolná vůči škůdcům a často se stává jejich obětí. Jaké podmínky je tedy potřeba pro tuto rostlinu zajistit, abyste se z ní mohli dlouho radovat a těšila krásnými květy i listy? Můžete si ji také namnožit.
Její původní domov je ve středomořských zemích, roste ale také v zemích Jižní Ameriky. V teplém pásmu ji najdete téměř všude – lidé ji mají v altánech, na terasách, v parcích nebo zahradách. Pěstuje se hlavně v interiérech, ale v létě má ráda i venkovní prostory. Existuje mnoho druhů této rostliny, ale obvykle se jedná o popínavku. Některé odrůdy mohou být vysazeny ve formě keře nebo stromu.
Ráda se hřeje na výsluní
Silné slunce jí neublíží, proto ji můžete pěstovat na jižní nebo jihovýchodní straně. Na druhou stranu nemá ráda průvan, který zvyšuje riziko ztráty listů. Půda by měla být propustná a velmi úrodná – čím vyšší obsah humusu, tím lépe pro květinu. Nadměrné zalévání je velmi škodlivé a podporuje hnilobu kořenů. Pravidelně by se měla zastřihovat, nejlépe na jaře. Poté bude krásně růst a pokryje se krásnými květy.
Reprodukce popínavých rostlin je vhodná spíše pro zkušenější pěstitele. Nejvhodnějším měsícem pro přesazení je březen, nové rostliny se získávají řízkováním. Vložte ho do směsi rašeliny a písku a počkejte šest týdnů, než řízky zakoření.
Mezi nejběžnější škůdce, které bugenvileu ohrožují, se řadí mšice, červy, roztoči nebo housenky motýlů. Můžete aplikovat alkohol nebo insekticid podle pokynů výrobce. Pokud rostlina zežloutne a opadnou listy, nastříkejte ji vhodným přípravkem a o dva týdny později postup opakujte.