Loupání ořechů způsobuje skvrny na rukách i oblečení. Vyzrajte na ně šikovnými triky
Při loupání ořechů se doporučuje vzít si na ruce gumové rukavice, abyste se vyhnuli zabarvení pokožky. Ne vždy si na ně ale vzpomeneme, začneme loupat ořechy a najednou vidíme, jak se nám na rukách udělaly tmavé skvrny. Jen obtížně se dají vydrhnout, a i když po několika dnech zmizí, je dobré celý proces urychlit přírodními prostředky.
Skvrny vyčistí citron
Nejprve ruce namočte do citronové šťávy a nechte je tam asi deset až patnáct minut. Postačí i roztok sklenice vody a lžičky kyseliny citronové, případně šťáva z kysaného zelí nebo kuchyňský ocet. Máčení opakujte tak dlouho, dokud skvrny nezmizí. Pokožku jemně vydrhněte pemzou a zastřihněte nehty a kutikuly okolo nich.
Citron má velmi působivé čisticí účinky. Špinavé ruce s ním můžeme přímo potírat a následně vmasírovat do dlaní. Nakonec ruce opláchněte vodou a mýdlem. Tuto metodu je dobré ještě několikrát zopakovat, aby bylo čištění opravdu účinné. Ruce si nezapomeňte namazat hydratačním krémem nebo olejem, aby se nevysušily.
Oblečení jde vyprat jen těžko
Někdy se skvrna od ořechů objeví i na oblečení. V takovém případě je její odstranění velmi obtížné a jen málokdy se podaří úplně. Z bílé tkaniny ji zkuste dostat roztokem odbarvovače nebo peroxidu vodíku s trochou čpavku. Odolnější látky přetřete denaturovaným lihem smíchaným s octem a vyzkoušet můžete i máčení látky v teplé vodě a její následné vyprání v horkém octě.
Kromě zmíněných rukavic je dobrou prevencí proti tmavým skvrnám od ořechů sbírání až uzrálých ořechů, které na sobě obal už prakticky nemají. V takovém případě ale hrozí riziko, že úrodu dříve sklidí veverky a jiná zvířátka, která si na nich pochutnávají. Noste vždy starší oblečení, u kterého vám nevadí, když se zničí. Dávejte pozor i na to, kam ořechové slupky pokládáte, abyste si nezničili třeba ubrus nebo čalouněný nábytek, ze kterého byste skvrny už nedostali.
Zdroj: https://www.mybakingaddiction.com/how-to-peel-skin-hazelnuts/