Close Up Dipladenia Sundaville Red Pink Flowers With Blurred Tropical Garden Background Exotic (1)

Liána barevných květů ozdobí balkony od léta do prvních mrazů. Na jaře může Sundaville znovu rozkvést

V poslední době jsou barevné liány nebo keříky s velkými barevnými květy, které se prodávají pod obchodní značkou jako Sundaville, velmi oblíbené. Jsou opravdu výjimečně krásné a během letních měsíců dokážou tyto rostliny vyrůst až do výše tří metrů. Jejich neskonalou výhodou je, že kvetou nejen po celé léto, ale až do pozdního podzimu, těší tak až do prvních mrazíků. Jak tyto exotické krásky zimovat, aby se oči mohly těšit z barevné záplavy zase na jaře?

Mohlo by vás zajímat:  Také na podzim mohou zahradu zdobit nádherné květiny, které přežijí i chladné počasí

Kráska z Jižní Ameriky

Sundaville pochází z oblastí Jižní Ameriky. Název je obchodní značkou pro mandevilu, což je rostlina z čeledi toješťovitých, přičemž mezi 120 různými druhy existují liány, keříky a byliny. V tropických pralesích rostou mandevily často na stromech, v tuzemsku prodávané druhy bývají liány s tenkými stonky a překrásnými květy. Plazivka se musí včas zastřihávat, přesto dosahuje rychle délky až tří metrů, přičemž nesnese příliš časté stěhování. Při přesunech trpí na opadávání listů.

Zdroj obrázku: Freepik

Záplava barev do listopadu

Sundaville nejsou náročné na pěstování, přitom se odvděčí záplavou květů v červených, růžových nebo bílých odstínech běžně až do října. Při teplých dnech s teplotami nad nulou kvetou tyto rostliny až do listopadu. Pěstují se nejčastěji v truhlících nebo v květináčích na balkonových zábradlích nebo na terasách. Pro bujný růst se musí dostatečně zalévat a přihnojovat, jen tak se zajistí bohatost květů.

Mohlo by vás zajímat:  Kosatec právem patří mezi neojoblíbenější květiny jarních zahrad i krásných dekorací

Pozor na mráz

Sundaville se prodává v květnících v hobbymarketech nebo v zahradnických centrech, rozmnožit se může řízkováním na jaře, kontejnerové druhy nevytváří vhodná semena pro reprodukci. Při pěstování je třeba mít na paměti, že tato rostlina není mrazuvzdorná. V říjnu nebo na začátku listopadu se proto přemisťuje do prosvětleného interiéru s teplotami mezi 15 a 18 stupni Celsia. Přezimuje bez přihnojování s omezenou zálivkou, listy opadají, na jaře se však objevují nové. Před jarem se provádí udržovací řez, odstraňují se staré a poškozené výhony, rostlina se následně může přesadit do větší nádoby.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/mandevilla-sundaville-red/
Přidat na Seznam.cz