Lépe než chemické přípravky zafungují přírodní prostředky. Bohatou úrodu rajčat zajistí droždí, přeslička a česnek
Vypěstovat si domácí rajčata sice není žádná věda, i přesto je potřeba určité péče, aby úroda byla bohatá a rostliny nepostihla plísňová nákaza. Rostliny je také nutné chránit před různými škůdci. Bezpochyby lze zakoupit postřikové prostředky nebo hnojiva v zahradnických centrech nebo hobbymarketech, obsahují ale často chemické látky, kterými si nikdo nechce zamořit zahradu. Jak šetrně ošetřovat rajčata a jaké zcela ekologické postřiky použít?
Kvasnice proti bakteriím i pro bujné kvetení
Jak ochránit rajčata před škůdci, chorobami a očekávat bohatou úrodu? První pomocí zahradníka je droždí. Pekárenské kvasnice mají protibakteriální účinky, k tomu si poradí s houbami i plísněmi. Běžná kostka (42 g) se rozpustí v 0,5 litru plnotučného mléka. Rozmíchaný roztok se přelije do 3litrové láhve a doplní se vodou, na závěr se přidá půl kostky přírodního šedého mýdla. Roztok se aplikuje pomocí rozprašovače na keříky rajčat, kúra se opakuje každých 5–7 dní.
Přesličkový roztok proti škůdcům
Možností, která leckterého pěstitele vůbec nenapadne, je přesličkový roztok. Přeslička rolní patří na zahradě mezi plevelné rostliny, přitom může být k užitku. Výtečně funguje proti houbovým chorobám a škůdcům, jako jsou mšice nebo svilušky. Roztok se připravuje ze 150 gramů sušené přesličky, která se zalije 3 litry vody, a nechá se odstát 24 hodin. Následně se směs přelije do láhve s rozprašovačem a každé tři dny se rostliny ošetří.
Česnek ochrání před mšicemi
Tato zelenina patří mezi přírodní antibiotika, má baktericidní a fungicidní vlastnosti, poradí si tak snadno s plísní bramborovou, která často rajčata nebo okurky napadá. Kromě toho roztok odrazuje škůdce, především mšice nebo housenky motýlů. Používat lze směs preventivně, je zcela ekologická. Na přípravu je potřeba rozmačkat 200 gramů česneku a zalít vodou, směs se nechá odstát do druhého dne, poté se vaří 20 minut, po zchlazení se může používat. Ideální je propasírovat směs do lahvičky s rozprašovačem a takto ošetřit rostliny. Kúra se může opakovat jednou týdně.
Zdroj: https://burea-uinsurance.com/en/when-and-how-to-feed-tomato-seedlings-with-yeast/