Indoor Plant 4751068 1920

Mráz škodí i pokojovým květinám, vystavené zimnímu průvanu trpí

Není pochyb o tom, že rostliny v zimním období mohou pořádně trpět. Pro rostliny je zima obdobím klidu, kdy potřebují správné podmínky k tomu, aby neuhynuly. Často jsou pokojové rostliny v zimě náchylné k mrazivému průvanu při otevírání oken nebo také k napadení škůdci či mají sklon k houbovému onemocnění. Když se teplota za okny domova přiblíží k nule, rostliny začnou být velmi citlivé. Proto jako správný pěstitel musíte být na své pokojové rostliny opatrný, jelikož i pár chvil mrazivého vánku může rostlinu poškodit. Jak zabránit takovým vlivům a udržet rostlinku přes zimní období v dobrém stavu? 

Jak je možné, že rostliny doma zmrznou

Na tuto otázku existuje velmi jednoduchá odpověď. Za zmrznutí vašich oblíbených pokojových rostlinek si můžeme většinou sami. Máte květiny umístěné na parapetu a každý den otevíráte okna do průvanu, abyste snížili vlhkost v domácnosti a abyste měli doma čerstvý vzduch? Právě takové větrání do průvanu a ponechání rostlin na parapetu může za zmrznutí. Naopak květiny, které postavíte dál od okna, budou stále v dobrém stavu. Mimo to byste měli dávat pozor i na rostliny umístěné u dveří, i tam mohou umrznout.  

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda je víc než pomocník na pečení a pálení žáhy, lze s ní efektivně uklízet doma i na zahradě
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak poznat, že rostlina umrzla

Zmrzlá rostlina může vykazovat stejné znaky jako přelitá rostlina. Listy jsou zkroucené, zvrásnělé a celkově stonek je více pružný než křehký a sám od sebe se naklání na stranu. Mimo tyto ukazatele je dobré brát zřetel i na barevnost listů. Pokud se objevují světlé skvrny, může být květina zmrzlá. Ovšem je také potřeba upřesnit, že různé druhy reagují na mráz jinak. Některým rostlinám opadávají listy a jiné, například orchideje, mají okvětní pupence suché a stonky začínají hnědnout.  

Mohlo by vás zajímat:  Proměňte svou zahradu v prostor, ve kterém bude radost trávit čas

Co dělat, když rostlina zmrzne

Pokud náhle vystavíte rostlinu teplotnímu šoku, bohatě jí postačí, když ji umístíte někam, kde netáhne a kde je tepleji. Pokud na rostlině nesledujete žádné známky „omrzlin“, rostlinu nadále sledujte. Jestliže jste si všimli zmrzlých listů, odstraňte je, odřízněte, jednoduše je dejte pryč. Takové listy, ale i stonky jsou náchylné k chorobám a napadení škůdci.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přes zimu květinám dopřejte teplo

Rostliny, které pěstujeme doma v květináči, většinou patří mezi exotické druhy, proto bychom jim měli především přes zimu zajistit vhodné podmínky. To je teplo a vlhko. Najdete i takové rostliny, které jsou nenáročné a zimnímu období přímo holdují. Je dobré si před koupí květiny ujasnit pár otázek a uvědomit si, jakou péči květině dokážete zajistit. Doporučujeme nepořizovat si fíkusy, azalky a citronovníky, ty jsou velmi citlivé.  

Přidat na Seznam.cz