Kvásek vyživí zeleninu, úrodu zároveň ochrání před škůdci
Je to asi deset let, co se i u nás objevil trend domácích minipekáren a vlastnoručně zadělávaného kvásku. Lidé, kteří jej mají, kvásek s trochou nadsázky berou jako domácího mazlíčka. Stejně jako třeba kočku i kvásek je třeba pravidelně krmit, dávat mu tekutiny a udržovat ho v komfortních podmínkách. Podobně jako jiné domácí mazlíčky také kvásek lze rozmnožit a darovat jiným lidem. A když jedete na dovolenou, pravděpodobně budete muset najít někoho, kdo se vám o kvásek postará. Tenhle článek ale nebude o kvásku pro pečení chleba. Domácí kvásek totiž ocení i pěstitelé zeleniny nebo zahradníci, těm také skvěle poslouží.
Spousta živin
V prvé řadě najde kvásek využití jako hnojivo. Ten domácí je pochopitelně o poznání výživnější než sušené droždí, které koupíte v supermarketu, nicméně v krajní nouzi si vystačíte i s tím, jen bude možná třeba trošku zvýšit dávkování. Před hnojením kvásek nakrmte cukrem, nechte ho několik dní kvasit a pak jej rozmíchejte v převařené nebo dešťové vodě v poměru dvacet ku jedné. Takové hnojivo ocení všechny u nás běžně pěstované druhy zeleniny, protože je plné živin, které jim pomůžou plodit.
Ochrana před škůdci
A zatímco rostlinám droždí svědčí, většině škůdců příliš nevoní. Pomůže vám třeba od mšic, které pravidelně pořádají nálety na české zahrady a dostanou se i do skleníků. A na rozdíl od mnoha jiných přípravků chrání hnojivo z droždí i kořenový systém rostlin, pokud jím své květiny pravidelně přihnojujete.
Kvásek s mlékem nejen na mšice
Chcete-li před škůdci uchránit pracně vypěstovanou zeleninu, která už bude brzy ke sklizení, připravte si postřik z mléka a kvásku. Na jeden díl kvásku budete potřebovat pět dílů mléka, směs dobře rozmíchejte a pak ji nařeďte sty díly vody. Přelijte do rozstřikovače a můžete rovnou aplikovat na všechny plody, ale i celé rostliny. Všichni nevítaní hosté, včetně mšic a slimáků, se jim pak budou vyhýbat.
Zdroj: https://www.pantrymama.com/how-to-use-sourdough-starter-in-the-garden/