Gardening Horticulture Planting New Seedlings Garden Plants Pots Flower Seeds

Kvalita půdy je základem pro každé pěstování. Zjistit pH zeminy lze několika způsoby

Rostliny potřebují různé druhy půd, vlhkost, některé rostou na slunci a jiné potřebují polostín. I přes nejlepší péči se může stát, že rostliny budou chřadnout a postupně odumírat. Jak zabránit tomu, aby květiny, keře a stromy trpěly? Jednou z možností je pravidelná kontrola půdy, ve které rostliny máte zasazené.

Jak si můžete vylepšit půdu?

Existuje několik způsobů, jak vytvořit květinám lepší podmínky. Největším problémem asi bude půda. Ta potřebuje mít správné pH, aby v ní rostliny dobře rostly. Hodnota pH se liší podle toho, jaká je koncentrace hydroxidových iontů OH- k vodíkovým iontům H+. Výsledek pak určuje, jestli je půda kyselina, neutrální, nebo zásaditá. Podle toho pak zahradník nebo pěstitel pozná, jakou má kam zasadit květinu.

Mohlo by vás zajímat:  Efektivní a praktická řešení pro zvládnutí nadbytku listí

Dobře zvolená půda je velmi důležitá, protože ovlivňuje nejen růst rostliny, ale také její kořeny. Díky správné půdě může rostlina dobře zakořenit a živiny budou dostupnější. Při jejich kultivaci je podstatné, aby živiny měly snadno přístupné. Jak ale otestovat půdu, pokud v ní rostliny už máte? Můžete si zakoupit speciální papírky, které při kontaktu s půdním roztokem změní barvu. K nim zakoupíte i šablonu, podle které poznáte, jak na tom vaše půda je.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete pozorovat vegetaci na své zahradě

Další možností je použití elektroměru. Je to levné zařízení, kterým můžete změřit pH v zemině. Některé modely jsou jednoduché a jen vložíte hrot se senzorem do země. Někdy se vytvoří roztok substrátu s destilovanou vodou a na čtečce pak uvidíte výsledek. Můžete ale jen tak pozorovat rostliny ve své zahradě. Mezi rostliny, které milují kyselou půdu, patří například přeslička, vřes nebo jetel.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada ve svahu: Rady a tipy, jak vytvořit krásnou zahradu i v kopci

Pokud je půda zásaditá, poroste na ní dobře kopřiva, jitrocel nebo podběl. Zkusit můžete také domácí způsoby. Stačí nalít ocet na substrát, a pokud začne pěnit, znamená to zásaditost, protože půda obsahuje hodně vápníku. Můžete také odebrat několik vzorků půdy a poslat je do příslušných míst.

Zdroj: https://www.thespruce.com/do-it-yourself-soil-ph-test-4125833
Přidat na Seznam.cz