Background Green Leaves Fern Close Up

Kapradiny potřebují specifické podmínky, při jejich splnění se stanou skutečnou ozdobou interiéru

Kapradiny jsou oblíbenými rostlinami do domácnosti. Bohužel se často stává, že po několika týdnech listy opadají a kapradina uschne. Na vině jsou drobné chyby, které při péči o ně děláme. Jak se tedy o kapradí starat, aby nás těšilo stále zelenými výhonky? Především si dejte záležet na výběru místa, na které kapradinu postavíte.

Vyberte správné místo

Rostlina by měla stát na místě, kam dopadá rozptýlené světlo. Ve stínu bude kapradina růst o něco pomaleji. Zvolte takové stanoviště, které bude daleko od zdrojů tepla, jelikož topení by mohlo způsobit zasychání špiček listů a jejich následné opadávání. Jedině tak zamezíte tomu, že byste museli každý den zametat podlahu.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické krasavice se těší velké oblibě, přesto při jejich pěstování dochází k častým chybám

Pokud jste vybrali optimální místo, ale kapradina přesto neroste tak, jak byste si představovali, je na čase upravit zálivku. Tato rostlina má velmi ráda vlhkost, takže byste měli pravidelně kontrolovat substrát. Jak poznáte, že kapradina potřebuje zalít? Stačí přiložit prst na substrát. Pokud na něm ulpí částečky hlíny, je kapradina zalitá dostatečně. Nadměrná vlhkost kapradině škodí stejně jako přílišné sucho.

Zdroj obrázku: Freepik

Potřebují dostatek vláhy

V přirozeném prostředí jsou kapradiny zakryté větvemi stromů a mají vždy dostatek vláhy. Pokud je v bytě příliš suchý vzduch, je nutné rostlinu každé dva až tři dny rosit. Pokud máte tendenci na rosení zapomínat, pak květináč alespoň postavte do misky s vodou a kameny. Pokud máte doma více rostlin, možná byste měli uvažovat o pořízení specializovaného zvlhčovače vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o své rostliny i během dovolené. Inspirujte se zajímavými nápady na zavlažování

Žádná kapradina nebude bujná a krásná, pokud jí jednou za čas nedopřejeme solidní dávku hnojiva. Nemusíte ji přihnojovat celoročně, stačí během vegetačního období (na jaře a v létě), a to zhruba jednou za měsíc. Nejvhodnější jsou speciální hnojiva na kapradiny, která lze snadno zakoupit v zahradních prodejnách. Hnojit je můžete i kávovou nebo čajovou sedlinou, kterou kapradiny rovněž milují. Čaj ani káva ale samozřejmě nesmí být slazené.

Zdroj: https://www.uvm.edu/pss/ppp/articles/fernsin.html
Přidat na Seznam.cz