Kupovaná hnojiva lze v klidu nahradit tím, co bychom jinak doma vyhodili
Hnojiva jsou pro pěstované rostliny nepostradatelná, protože jim zajišťují potřebné látky, které rostliny nezískají v dostatečném množství z půdy a ze vzduchu. Ve specializovaných prodejnách pro pěstitele lze samozřejmě zakoupit různé druhy hnojiv, z nichž některé mají specifické určení, ale tato hnojiva jsou obvykle vyráběna na chemické bázi a nebývají také nejlevnější. Navíc v dnešní době dává řada lidí přednost přírodním, ekologičtějším řešením.
Pokud pěstujete pokojové rostliny a chcete, aby vám dlouho vydržely a prospívaly, můžete k jejich výživě použít také řadu přírodních látek, které fungují jako hnojiva.
Voda z brambor
Možná vás to překvapí, ale voda, v níž se předtím vařily brambory, obsahuje nejen škrob, ale i další látky potřebné pro optimální růst rostlin. Pokud tedy budete brambory vařit s úmyslem použít poté vodu jako zálivku pro vaše pokojové rostliny, nepřidávejte do ní sůl ani jiné koření nebo přísady.
Voda z akvária
Pokud chováte akvarijní rybičky, jistě jim také pravidelně vyměňujete vodu. Tu původní ale nevylévejte a alespoň část uchovejte v uzavíratelných plastových lahvích. Můžete ji poté použít jako kvalitní tekuté hnojivo, které vyživí nejen samotné rostliny, ale díky svému složení zvýší dokonce i výživnost půdy nebo půdního substrátu.
Sušené vaječné skořápky
Skořápky z vajec obsahují cenné látky, zejména vápník, a dají se velice dobře použít jako účinné hnojivo. Navíc slouží také k detoxikaci půdy. Pokud jde o rostliny, přidáním skořápek se zvyšuje jejich odolnost proti škůdcům a různým patogenům.
Abyste mohli skořápky optimálně využít jako hnojivo, je třeba je dobře umýt, zbavit je všech organických zbytků a prosušit je, ideálně v troubě rozložené na plechu. Dobře vysušené skořápky rozdrťte nadrobno a přimíchejte je k půdě nebo substrátu do horní vrstvy. Pokud rostliny přesazujete, pomohou skořápky rostlinám snadněji se přizpůsobit novému prostředí.
Zdroj: https://medium.com/@courtneygreene/how-to-make-organic-fertilizer-from-your-kitchen-waste-9dc03b781e3