Farmer Photographs Larva Insect Pest Boxwood

Zavíječ zimostrázový je pro oblíbené keře pohroma. Domácí postřik se s nimi vypořádá

V posledních několika letech plení tuzemské zahrady, jeho pozornost přitahují zejména zimostrázy, podle toho dostal tento druh motýla také svůj název. Apetitu housenek tohoto nebezpečného motýla neujdou ani brsleny, které jsou o poznání méně početné na českých zahradách než zmíněný zimostráz, který znají lidé pod názvem buxus nebo krušpánek. Během krátké doby dokážou housenky stromky zlikvidovat, záchrana pak je zhola nemožná. Jak se tohoto odolného motýla zbavit bez agresivních chemikálií? Pomůže přípravek, který je laciný a efektivní.

Mohlo by vás zajímat:  Březen je ideální čas pro výsev některých rostlin. Zkuste nové keře nebo stromy

Nebezpečný škůdce z Asie

Zavíječ zimostrázový pochází z asijských oblastí a v Evropě se objevil v teplých oblastech v roce 2016, od té doby se rozšířil i na tuzemské zahrady. Patří mezi nebezpečné škůdce, likviduje zejména stálezelené keříky buxusů. Housenkám opravdu chutnají, po napadení keříků je dokážou zlikvidovat v řádech dnů. Tento nepůvodní druh je dobře rozpoznatelný, housenky mají nazelenalou barvu s podélnými pruhy a měří čtyři centimetry, motýlci jsou také poměrně velcí, navíc zanechávají mezi listy drobné pavučinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Od dubna do října

Kdy se housenky nejčastěji objevují na buxusech? Bohužel jejich obdobím není jen jaro, ale jsou hrozbou od dubna až do října, navíc housenky dokážou keř odlistit během několika dnů či týdnů, rostlina pak rychle odumírá. Zásadní je proto housenky vysbírávat mechanicky, odpadnou po zatřesení nebo je lze spláchnout vodou z hadice. Voda je pomocníkem i proti usazování vajíček, čímž se zredukuje množství potenciálních exemplářů. Následně je nutné použít roztok, který zavíječe odradí.

Mohlo by vás zajímat:  Zkušený zahrádkář nikdy nevyhazuje kartonové krabice. Pomůžou bojovat proti plevelu i k bohatší úrodě

Domácí sprej proti zavíječům

Na přípravu roztoku je potřeba:

  • 500 ml vody,
  • 1 lžička jedlé sody,
  • pár kapek čisticího prostředku.

Přísady se smíchají a připravený roztok se přelije do lahvičky s rozprašovačem a aplikuje se na listy a stonky, na kterých jsou housenky a motýlci přítomní. Obdobně je možné použít vodu smíchanou s octem ve stejném poměru. Při deštivém počasí je třeba postřik opakovat častěji.

Zdroj: https://www.countrylife.co.uk/gardens/get-rid-box-moth-caterpillars-177100
Přidat na Seznam.cz