Pile Dry Laurel Leaves (1)

Známé koření se postará o zdraví těla i mysli, provoní domov a zbaví ho škůdců

Bobkový list je bylinka, kterou máme spojenou především s vařením. Ale věděli jste, že se používá i při výrobě domácích léků, že dokáže podpořit růst vlasů nebo zbavit kuchyňskou skříňku molů? Přečtěte si následující tipy a vyzkoušejte mimořádné účinky bobkového listu i vy.

Krásné vlasy a provoněná domácnost

Jak už bylo řečeno výše, bobkový list má mnohostranné využití. Zde se dozvíte, jak vám tato bylinka může pomoci v domácnosti i v péči o vlasy.

  • Vlasy

Bobkový list podporuje krevní oběh a díky tomu napomáhá růstu vlasů a celkovému zdraví pokožky hlavy. Pro posílení vlasů ho můžete aplikovat ve formě roztoku, který si zvládnete vyrobit sami doma: nalijte 100 ml vroucí vody na tři lžíce heřmánku a drcené bobkové listy. Nechte vychladnout, přeceďte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Nastříkejte na vlasy 2‍–‍3krát týdně.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené koření patří mezi nejcennější léčivky. Tymián zklidní trávení a zbaví pokožku akné
Zdroj obrázku: Freepik
  • Osvěžovač vzduchu

Do popelníku (nebo jiné vhodné nádoby) vložte několik velmi suchých listů a zapalte je. Plamen rychle zmizí, zatímco z doutnajících listů se rozline aromatický dým. Uklidní nervy, uvolní od stresu a pomůže vyčistit dýchací cesty.

  • Repelent

Bobkový list skvěle odpuzuje moly. Jednoduše položte několik listů do skříněk, kde skladujete mouku, krupici apod., nebo vložte listy přímo do nádob s těmito potravinami. Můžete si také vyrobit aromatický sáček, který umístíte do kuchyňské skříňky nebo do skříně s oblečením. Stačí nasypat sušené listy (zkuste přidat i levanduli nebo rozmarýn) do bavlněného sáčku, zašít nebo zavázat a položit na dno skříně.

Mohlo by vás zajímat:  Medvědí česnek se vyplatí pěstovat na zahradě. Jinak za jeho léčivé účinky můžete draze zaplatit

Benefity pro zdraví

Bobkový list se dá použít při léčbě cukrovky, při žaludečních obtížích, nachlazení, proti bolesti a mnoha dalším stavům. Jediné, co se nedoporučuje, je užívat celé listy, protože jsou ostré a mohlo by dojít k poranění.

  • Trávení: přidejte bobkové listy do svých pokrmů a podpořte tak vstřebávání vitamínů a minerálů.
  • Bolesti: bobkový list má antirevmatické účinky, pomáhá zahřát a zlepšit oběh, proto je ideální bylinou pro svalové a kloubní bolesti.
  • Nachlazení, kašel: horké listy zabalte do gázy a přiložte na hruď. Během pár minut pocítíte úlevu.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-bay-leaves
Přidat na Seznam.cz