Známé koření se postará o zdraví těla i mysli, provoní domov a zbaví ho škůdců

Bobkový list je bylinka, kterou máme spojenou především s vařením. Ale věděli jste, že se používá i při výrobě domácích léků, že dokáže podpořit růst vlasů nebo zbavit kuchyňskou skříňku molů? Přečtěte si následující tipy a vyzkoušejte mimořádné účinky bobkového listu i vy.

Krásné vlasy a provoněná domácnost

Jak už bylo řečeno výše, bobkový list má mnohostranné využití. Zde se dozvíte, jak vám tato bylinka může pomoci v domácnosti i v péči o vlasy.

  • Vlasy

Bobkový list podporuje krevní oběh a díky tomu napomáhá růstu vlasů a celkovému zdraví pokožky hlavy. Pro posílení vlasů ho můžete aplikovat ve formě roztoku, který si zvládnete vyrobit sami doma: nalijte 100 ml vroucí vody na tři lžíce heřmánku a drcené bobkové listy. Nechte vychladnout, přeceďte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Nastříkejte na vlasy 2‍–‍3krát týdně.

Zdroj obrázku: Freepik
  • Osvěžovač vzduchu

Do popelníku (nebo jiné vhodné nádoby) vložte několik velmi suchých listů a zapalte je. Plamen rychle zmizí, zatímco z doutnajících listů se rozline aromatický dým. Uklidní nervy, uvolní od stresu a pomůže vyčistit dýchací cesty.

  • Repelent

Bobkový list skvěle odpuzuje moly. Jednoduše položte několik listů do skříněk, kde skladujete mouku, krupici apod., nebo vložte listy přímo do nádob s těmito potravinami. Můžete si také vyrobit aromatický sáček, který umístíte do kuchyňské skříňky nebo do skříně s oblečením. Stačí nasypat sušené listy (zkuste přidat i levanduli nebo rozmarýn) do bavlněného sáčku, zašít nebo zavázat a položit na dno skříně.

Benefity pro zdraví

Bobkový list se dá použít při léčbě cukrovky, při žaludečních obtížích, nachlazení, proti bolesti a mnoha dalším stavům. Jediné, co se nedoporučuje, je užívat celé listy, protože jsou ostré a mohlo by dojít k poranění.

  • Trávení: přidejte bobkové listy do svých pokrmů a podpořte tak vstřebávání vitamínů a minerálů.
  • Bolesti: bobkový list má antirevmatické účinky, pomáhá zahřát a zlepšit oběh, proto je ideální bylinou pro svalové a kloubní bolesti.
  • Nachlazení, kašel: horké listy zabalte do gázy a přiložte na hruď. Během pár minut pocítíte úlevu.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-bay-leaves
Přidat na Seznam.cz