Krtky ze zahrady vyženou některé vůně a zvukové plašiče
Krtek na pozemku nepotěší asi žádného zahrádkáře. Svými tunely a krtinami narušuje nejen vzhled zahrady, ale i kořenový systém rostlin. Proto zahrádkáři neustále hledají osvědčené patenty na boj s tímto vetřelcem. Než se však uchýlíte k invazivním opatřením, vyzkoušejte přírodní metody, které je zaplaší, ale neublíží jim.
Řádění krtka nepřehlédneme
Spatřit samotného krtka je poněkud oříšek, lidem se vyhýbá. Přesto za sebou zanechává viditelné stopy v podobě krtinců a poškozených trávníků, stejně jako podrytých a zničených rostlin. Na druhou stranu se najde i pár zastánců, kteří krtky chválí za provzdušňování a kypření půdy a také za to, že se živí neoblíbenými hlemýždi, larvami a housenkami.
Krtek v temných tunelech nepotřebuje dobře vidět, proto u něj zrak není téměř vyvinutý. O to lepší jsou ale jeho ostatní smysly, například čich. Zkuste do záhonů vysadit bazalku, mátu, česnek nebo černý bez, jejichž vůni krtci nesnáší a utíkají před nimi. Stejně tak se vyhnou kočičím a psím chlupům, jelikož naši mazlíčci jsou jejich přirození nepřátelé. Smotejte pár chlupů do kuliček a rozházejte je po zahradě nebo s nimi ucpěte krtčí nory.
Odežeňte je vibracemi
Krtci jsou velmi citliví také na vibrace a zvuky. Proto je vhodné na zahradu umístit různé zvonky nebo domácí plašiče z PET lahví, jejichž zvuk jim bude nepříjemný. Pokud jste teprve ve fázi plánování zahrady, rozviňte před výsevem drnu po pozemku pletivo do hloubky asi 30 centimetrů, abyste krtkům zabránili hloubit krtiny.
Pokud tyto způsoby nezaberou, můžete vyzkoušet ještě bezpečné nouzové pasti na krtky. Umisťují se u vchodu do tunelů a jakmile se k nim zvíře dostane, uzamknou se a už neuniknou. V tomto případě je ale důležité pasti pravidelně kontrolovat a lapené krtky odnášet daleko do lesa nebo na louku, bez jídla a vody totiž moc dlouho nevydrží. Nezapomeňte, že krtci patří mezi obecně chráněné živočichy.
Zdroj: https://www.marthastewart.com/8248181/how-get-rid-moles-garden