Spathiphyllum1

Krásný lopatkovec není náročný a vyčistí vzduch, skrývá v sobě ale nebezpečí

Lopatkovec se hodí do domácnosti, kde není úplně čistý vzduch. Navíc snese nenáročnou péči a promine i některé chyby. Původem je to sice tropická rostlina, ale i v našich podmínkách roste a kvete dobře. Stačí ji nechat v místnosti s vyšší vlhkostí a rozptýleným světlem.

V přirozeném prostředí roste do výšky až 100 cm

Lopatkovec je květina, která tvoří keříky. Má zelené listy a květy se objevují od dubna do září. Péče o něj je velmi nenáročná a zvládne ji také začátečník. Lopatkovce navíc umí dobře vyčistit vzduch v domácnosti, škodliviny proti ní nemají šanci. Mezi takové látky patří amoniak, benzen nebo xylen. Pokud tedy stříkáte nábytek například laky nebo často barvíte skříně či malujete zdi, pomocí lopatkovce se vám bude doma lépe dýchat.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen muškáty, balkonům sluší i jiné méně známé druhy, které vystaví květy slunci
Zdroj obrázku: Freepik

Rostlina je vhodná do ložnic nebo pracoven, vydrží ale podmínky také v koupelnách, protože miluje vlhké prostředí, na které je zvyklá z domoviny. Můžete ji mít na parapetu nebo na stolku. Rostou a kvetou při pokojové teplotě okolo 20 stupňů, v létě zvládnou i vyšší.

Lopatkovec je třeba často zalévat

Rostlinu můžete například pravidelně sprchovat, abyste ji zbavili prachu. Při kvetení listy jen otírejte. Potřebují mít pravidelně vlhký substrát, ale pozor, přelití je stejně nebezpečné jako přeschnutí. Nikdy ho nedávejte na přímé slunce, které by mohlo spálit listy. Raději mu dopřejte polostín nebo rozptýlené světlo.

Mohlo by vás zajímat:  Obávané mušky se drží u rostlin a otravují život. Skutečná hrozba však číhá mezi kořeny
Zdroj obrázku: Freepik

Neměl by se umisťovat na místa, kde se pohybují děti nebo zvířata, protože je jedovatý. Obsahuje totiž stejně nebezpečné toxiny jako diefenbachie, která dokáže svými jedovatými látkami dokonce zabít. Pokud se rozhodnete lopatkovec přesazovat, může trvat delší dobu, než se dá do kupy. Pravidelně byste ho tedy měli přihnojovat, nejlépe od jara do podzimu. Přesazuje se od března do srpna, ale jen pokud je to opravdu nutné. Nádoba by pokaždé měla být o něco větší.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/houseplants/peace-lily.html
Přidat na Seznam.cz