Wooden Tray With Glass Beetroot Juice

Čisticí kúra z červené řepy vlije do žil novou energii. Vychutnejte si všechny její benefity

Červená řepa je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny na světě. Často se označuje jako vitamínová bomba a není divu, obsahuje spoustu tělu prospěšných látek. Odborníci na výživu a lékaři doporučují, aby se v našem jídelníčku objevovala co nejčastěji, a to především v podobě zdravé čerstvé šťávy. Co byste měli vědět?

Obsahuje spoustu vitamínů

Šťáva z červené řepy je plná vitamínů skupiny B, vitamínů A, C, E a K, železa, hořčíku, draslíku, vápníku, mědi, fosforu, fluoru a zinku. Příznivě působí na oběhový systém a pomáhá při procesu tvorby červených krvinek. Snižuje krevní tlak, vyrovnává hladinu cholesterolu, působí preventivně proti ateroskleróze a snižuje riziko mrtvice.

Mohlo by vás zajímat:  Ještě není nic ztraceno. Nenáročnou cuketu je možné vysadit i v červnu

Červená řepa má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, takže pomáhá léčit případné infekce. Posiluje imunitní systém a při pravidelném pití zpomaluje proces stárnutí těla. Dále zrychluje metabolismus, takže pomáhá hubnout a čistí tělo od toxinů. Šťáva z červené řepy má rovněž příznivý vliv na nervovou soustavu, prokrvení svalů a výkonnost organismu, těžit z ní tedy budou i sportovci. Výzkumy rovněž ukázaly, že pravidelné pití šťávy zabraňuje vzniku rakoviny tlustého střeva.

Zdroj obrázku: Freepik

Dá se nakombinovat

Řepná šťáva má specifickou chuť, kvůli které ji většina lidí nedokáže pozřít. Naštěstí se dá kombinovat s jablkem, mrkví, pomerančem, petrželí, zázvorem či citronovou šťávou. Čerstvá šťáva je samozřejmě nejzdravější, nejlepší je vypít ji asi 30 minut po odšťavnění. Během této doby se šťáva zbaví plynů a bude šetrnější k žaludku.

Mohlo by vás zajímat:  Rané vs. nové brambory: každý typ se hodí pro jiný způsob úpravy

Řepnou šťávu lze pít jak ráno, tak večer. Pro povzbuzující a čisticí vlastnosti je ale nejlepší pít ji nalačno, účinně tak pročistí krev a dodá tělu energii. Pro účinné pročištění organismu a posílení imunity byste měli pít šťávu denně po dobu několika týdnů. První účinky se však dostaví už po pár dnech, sníží příznaky chronické únavy a zlepšuje stav pokožky.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/beetroot-juice-benefits
Přidat na Seznam.cz