Krása růží může rychle pominout. Nebezpečné nemoci a škůdci je ohrožují po celý rok
Růže jsou nádherné a velmi oblíbené. Vidět je můžete téměř na každé zahradě nebo terase. Po staletí je lidé obdivují a působí velmi majestátně, setkat se u nich ale můžete s houbovými chorobami a dalšími nemocemi, které je trápí. Nejčastější je černá skvrnitost nebo rez růže. Jak onemocnění poznat a rychle zasáhnout? Vše se dozvíte na následujících řádcích.
Černé skvrny a rez
Černá skvrnitost se objevuje většinou na počátku léta. Na růžích jsou vidět světle hnědé skvrny, které postupně tmavnou. S tím přijde také odumírání rostliny. Černá skvrnitost růže přispívá k menšímu počtu pupenů v další sezóně a může také způsobit, že rostlina nepřežije zimu. Odborné ošetření proti houbám může zastavit rozvoj plísně a předejít velkým škodám.
Rez na růžích je velmi častým jevem. Objevuje se na jaře. Na spodní straně listů lze spatřit žluté nepravidelné skvrny. Na podzim se mohou objevit černé skvrny od plísně. Napadené listy rychle vadnou a celá rostlina vypadá na první pohled nemocně. Jestli chcete nemoc řešit, musíte odstranit nemocné výhonky a nezalévat rostlinu přes listy.
Plíseň šedá a škůdci
Plíseň šedá může rostlinu trvale poškodit. V mnoha případech se jí nelze zbavit. Objevuje se hlavně v případě, že máte růže blízko sebe. Vysoké teploty a vysoká vlhkost vzduchu jim nesvědčí. Příznakem je šedý nadýchaný povlak na trsech a listech růže. Pro boj najdete na trhu mnoho přípravků, ale mnohem lepší je prevence. Napadené části rostliny odstraňujte a pravidelně růži kontrolujte.
Útoky škůdců mohou být likvidační. Na růžích se obvykle množí mšice, pavouci nebo svilušky. Jde o hmyz, který dokáže růži zcela zahubit. Ekologický přípravek na odstranění škůdců je odvar z třezalky, kopřivy nebo česneku. Rostliny musíte pravidelně kontrolovat, protože škůdci se rychle množí a během pár dnů dokážou rostlinu celou zabít.
Zdroj: https://gardenerspath.com/how-to/disease-and-pests/common-rose-diseases/