Soup Greens 869075 1920

Kouzelné vaření. Ze zeleninových zbytků se dají vypěstovat nové kousky plné vitamínů

Jestliže rádi vaříte anebo vám prostě nic jiného nezbývá, jistě je zelenina neodmyslitelnou součástí vaší vybavené spižírny. Mrkev, celer, zázvor, cibule a další druhy se ve vaší domácnosti dlouho neohřejí a zatímco většina jejich dužniny končí v hrnci, odřezky a slupky zase letí do koše. Co když vám ale povíme, že to tak vůbec být nemusí a odřezky můžete proměnit zpět v nekonečnou zásobárnu plodin? Je to úplně jednoduché, a dokonce v tom není ani žádná magie či smlouva s ďáblem. Stačí jim dopřát jednoduchou a minimální péči a vaše vlastní bezedná zásobárna vitamínů bude na světě. Poradíme vám, které rostliny takto můžete pěstovat a jak na to.

Mohlo by vás zajímat:  Růžičková kapusta patří do jídelníčku každý den. Tělo pročistí a zklidní pocuchané nervy

Cibule

Cibule je základ kuchyně a žádné dobré jídlo se bez ní neobejde. Věděli jste ale, že si můžete vypěstovat nekonečnou zásobu cibulové nati, kterou báječně dochutíte své pokrmy a dodáte tělu nálož důležitých vitamínů a minerálů? 

Stačí odříznout spodní část cibule s kořeny a vložit ji do nádoby s vodou tak, aby kořeny byly ponořené, ale zbytek rostliny vyčníval nad hladinu. Pravidelně vodu doplňujte a za pár týdnů se cibule zacelí a vyraší nová, svěží a zelená nať. Pak můžete přemístit cibuli do květináče s hlínou a užívat si svěží zelenou úrodu.

Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější zeleninu můžeme jíst bez výčitek. Mrkev podpoří hubnutí a doplní důležité živiny
Zdroj obrázku: Pixabay

Česnek

Platí totéž jako u cibule. Stačí stroužek česneku postavit svisle do nádoby s vodou a postavit na slunný parapet. Vodu denně doplňujte a každé 2 až 3 dny vyměňte za novou. Po týdnu by se měly objevit kořínky a nahoře výhonky nati. Pak můžete přemístit stroužek do hlíny, pravidelně zalévat a užívat si sklizně.

Celer

Celerovou bulvu odřízněte v místě, odkud vyrůstá nať a položte ji do mělké misky s vodou. Po 5 až 7 dnech strávených na slunném místě začnou rašit nové listy a když se objeví kořeny, můžete rostlinu přemístit do hlíny.

Mohlo by vás zajímat:  Vzhled papriky prozradí její chuť. Oblíbenou teorii podkopávají vědci, lidé si ale stojí za svým
Zdroj obrázku: Pixabay

Salát, čínské zelí a jiná listová zelenina

Listová zelenina je na množení téměř dokonalá. Jednoduše vezměte okrájený košťál a umístěte ho do misky s asi jedním centimetrem vody. Dejte na parapet, denně vodu vyměňte a počkejte, až ze středu salátu začnou vyrůstat nové lístky. Když začnou rašit i kořínky, můžete rostlinku zasadit do země, pravidelně ji zalévejte a po 10 až 12 dnech vám hlávka znovu doroste. Pamatujte, nejlepší listy jsou mladé, ty starší mají tendenci zhořknout.

Přidat na Seznam.cz