Fresh Cilantro Herb Flowerpot

Koupené bylinky z obchodu je vhodné přesadit a dobře zalévat. Poté bohatě porostou

Bylinky dokonale obohacují chuť jídel. Pokud si chcete užít aromatické exempláře, které jste si zakoupili v obchodě, jako například bazalku, rozmarýn nebo tymián, musíte jim věnovat tu správnou péči. Mnohdy se stane, že tyto bylinky po přinesení z obchodu začnou chřadnout a nakonec zemřou. Je to hlavně kvůli podmínkám, ve kterých byly pěstovány.

Klíč k péči

Rašelina, ve které bylinky z obchodu obvykle rostou, neslouží bylinkám v běžných domácích podmínkách, protože jsou vystaveny nadměrnému vysušení, proto se vyplatí je co nejdříve přesadit. Dobrým řešením je obyčejná půda, ale vyhněte se speciálnímu substrátu pro květiny, protože je často doplněn o umělá hnojiva.

Mohlo by vás zajímat:  Nasušte si bylinky z vlastní zahrádky na zimu

Květináč by měl být také správně vybrán a především být větší než ten, ve kterém jsme rostlinu koupili. Byliny, které si nejčastěji kupujeme, jsou bazalka, majoránka nebo tymián, ty mohou mít mělký květináč. Na druhé straně estragon a rozmarýn potřebují misku hlubokou asi 20 centimetrů kvůli dlouhým kořenům. Aby bylinky rostly krásně, stojí za to umístit na dno vrstvu štěrku nebo střepin z hliněného květináče.

Zdroj obrázku: Freepik

Správný způsob zalévání

Pro zalévání bylin je nejlepší zvolit vodu, která odstála. Bude fungovat i normální dešťová voda. Byliny by se měly zalít každé dva nebo tři dny. Trochu hojněji, když si všimneme, že země je suchá a praská. Nadbytečná voda by se měla vylít. Byliny, které byly přesazeny do dobré půdy, nevyžadují několik týdnů hnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Levandule ozdobí slunný balkón. Prospěje jí méně zálivky a větší květináč

Pokud listy po určité době vyblednou, stojí za to byliny vyživit přírodními hnojivy, například rozdrcenými vaječnými skořápkami. Za žádných okolností bychom neměli používat hnojiva pro květiny, protože obsahují umělé látky, které pronikají do bylin. Často rostliny pozorujte a odstraňujte z nich suché listy a větvičky. Pravidelně kontrolujte příznaky nemocí, plísní nebo hniloby. Při sklizni bylinky buďte opatrní a vždy nechte na jednom stonku alespoň dva listy.

Zdroj: https://www.ruralsprout.com/keep-supermarket-herbs-alive/
Přidat na Seznam.cz