Stinging Nettle 785292 1920

Kopřivové hnojivo doplní do půdy zásadní minerály pro prospívání rostlin

Kopřiva je všestranná bylina, která je známá pro své léčivé vlastnosti. Dá se však použít i jako hnojivo pro rostliny. Kopřiva je bohatá na živiny, jako je dusík, draslík, vápník, hořčík a železo, což z ní dělá ideální organické hnojivo.

Výhody použití kopřivy jako hnojiva

Kopřiva je organické hnojivo, které neobsahuje škodlivé chemikálie, a je proto bezpečná pro rostliny a nezatěžuje životní prostředí. Kopřiva je zejména bohatá na dusík, který je základní živinou pro růst rostlin. Dusík přitom pomáhá při tvorbě chlorofylu, který je zodpovědný za fotosyntézu. Kopřiva obsahuje také draslík, který je životně důležitý pro vývoj kořenů a stonků a pomáhá při produkci květů a plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Proti klíšťatům ochrání dlouhý oděv a účinný repelent

Kopřiva je mimo jiné také přirozeným zdrojem vápníku, který je nezbytný pro rozvoj pevných buněčných stěn rostlin a pomáhá také při vstřebávání dalších živin. V neposlední řadě pak kopřiva obsahuje hořčík, který je také nezbytný pro tvorbu chlorofylu. Chlorofyl je zodpovědný za zelenou barvu rostlin a je nezbytný pro fotosyntézu.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro které rostliny je kopřiva vhodná?

Kopřiva je vhodná pro širokou škálu rostlin, včetně různých druhů zeleniny, bylinek, ovoce a květin. Je přitom zvláště prospěšná pro rostliny, které vyžadují vysoké hladiny dusíku, draslíku a vápníku.

  • Zelenina: Kopřiva je vhodná k zelenině, jako jsou rajčata, papriky, okurky, hlávkový salát a špenát. Tyto rostliny vyžadují vysoké hladiny dusíku a draslíku, které jsou v kopřivě bohatě obsažené.
  • Byliny: Kopřiva je prospěšná pro bylinky, jako je bazalka, petržel a koriandr. Tyto rostliny vyžadují vysoké hladiny vápníku a hořčíku, které jsou v kopřivě přítomné.
  • Ovoce: Kopřiva je vhodná pro ovocné stromy, jako jsou jabloně, broskve a hrušně. Tyto rostliny také vyžadují vysokou hladinu draslíku.
  • Květiny: Kopřiva je prospěšná pro kvetoucí rostliny, jako jsou růže, jiřiny a ostálky. Tyto rostliny totiž vyžadují vysoké hladiny dusíku a vápníku.
Mohlo by vás zajímat:  Hmyz z domácnosti vyženou nejlépe přirozené prostředky, které mu nevoní

Pro které rostliny není kopřiva vhodná?

Kopřiva není vhodná pro všechny rostliny. Nedoporučuje se pro rostliny, které vyžadují kyselou půdu, nebo pro rostliny citlivé na dusík. Kopřiva je zásaditá a může zvýšit hladinu pH kyselé půdy. Rostliny vyžadující kyselou půdu, jako jsou borůvky, rododendrony a azalky, by se proto neměly přihnojovat kopřivou. Některé rostliny jsou také citlivé na vysoký obsah dusíku, a může tak snadno dojít k jejich přehnojení. Sem patří rostliny, jako jsou sukulenty a kaktusy, které by se proto neměly hnojit kopřivou.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/nettle/nettle-as-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz