Close Vegetable Peels Other Alimentary Waste Composter

Kompostování zajistí všem rostlinám to nejlepší hnojivo. S pár triky lze celý proces urychlit

Kompostování patří mezi způsoby hnojení, které jsou přírodní a bezpečné pro všechny druhy rostlin. Pokud si na zahradě kompost založíte, bude trvat velmi dlouho, než bude možné ho použít. Může to trvat až jeden rok. Jestli ale chce kompost jako hnojivo použít dříve, poradíme vám metody, které ho urychlí, a díky tomu budete mít hotovo za necelé čtyři měsíce.

Co je vlastně kompostování a k čemu je dobré?

Kompostování znamená proces přeměny organické hmoty, která je odumřelá. Na kompost se většinou hází rostlinný nebo živočišný odpad – tím vznikne plnohodnotné hnojivo pro rostliny na zahradě i v domácnosti. Vyrábí se tedy z přírodních materiálů a také zbytků jídla, které bychom normálně vyhodili. Využívají se také listy, tráva nebo slupky od ovoce. Vhodné jsou také vaječné skořápky.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené pečivo může být pro tělo pohroma. Těmto druhům se raději vyhněte

Občas je nutné kompost prokypřit, aby se uvolnil vzduch a rychleji se organické látky rozložily. Kompost můžete ukládat v kompostéru nebo si připravte místo na zahradě, které bude odlehlé a nebude nikomu překážet. Tam budete házet přebytečný odpad, který zajistí růst a vývoj rostlin. Kompostování je delší proces trvající asi jeden rok. Můžete ho ale urychlit, a to hned několika způsoby.

Zdroj obrázku: Freepik

Zajistěte kompostování vhodné podmínky

Jestli chcete mít kompost hotový za 3–4 měsíce, musíte mu vytvořit podmínky, které budou stálé. Kompost obsahuje několik vrstev, potřebuje stinné a hlavně vzdušné místo, kam nebude foukat silný vítr. Substrát musí být propustný, aby se dovnitř dostaly žížaly. Kompost musí být také větraný a vlhký. První vrstva se pak skládá z větví, další úroveň bude absorbovat živiny. Dávejte si pozor, kompost by neměl být vyšší než 1,5 metru.

Mohlo by vás zajímat:  Něco málo o chilli papričkách

Každé 2–3 týdny byste měli hromady kompostu obracet, aby se provzdušnil, a navíc urychlíte rozklad hmoty klidně o několik týdnů. Odpad můžete také nadrtit, pokud budete mít příliš velké kousky. Suroviny můžete nadrtit na zahradě sekerou. Dbejte také na to, aby se do kompostu mohly dostat žížaly.

Zdroj: https://www.compostmagazine.com/how-speed-up-compost/
Přidat na Seznam.cz