Closeup Shot Two Brown Horses

Čím nakrmit koně, aby se těšil pevnému zdraví?

Pořídit si koně je obrovská zodpovědnost, stejně jako u jiných druhů zvířat. Takto velké zvíře samozřejmě musíte správně ustájit, ale musíte mu také poskytnout správnou stravu. V opačném případě zapříčiníte zvířatům velké zdravotní problémy. Poradíme vám, čím a jak byste měli koně krmit. Myslet musíte hlavně na to, že každý kůň potřebuje něco trochu jiného, stejně jako každý člověk.

Co koně mohou jíst?

Hlavní složkou stravy koní by měly být snadno stravitelné suroviny. Patří mezi ně oves, ječmen nebo žito. Krmení pro koně by mělo obsahovat hodně minerálů a vitamínů, aby se jim dařilo po zdravotní stránce velmi dobře. Základem stravy by měly být také další plodiny, např.:

  • kukuřice,
  • lněné semínko,
  • otruby,
  • cukrová řepa.
Mohlo by vás zajímat:  Připálený hrnec nikdy nevyhazujte. Existuje účinné řešení, po kterém bude nádobí opět jako nové

Koně si samozřejmě zaslouží také něco na chuť. K tomu slouží nejrůznější druhy zeleniny. Nejlepší odměnou je mrkev, která obsahuje obrovské množství živin, minerálů a vitamínů. Mrkev je vhodná hlavně pro hříbata, březí klisny, sportovní nebo dostihové koně. Ti potřebují mnohem více živin a zelenina je skvělým způsobem, jak je u koní doplnit.

Zjistěte, jaká strava je pro koně ideální

Obecně platí, že kůň by měl dostat denně asi 1 % své tělesné hmotnosti vlákniny. A seno by mělo tvořit asi 2 % jeho tělesné hmotnosti. Při hmotnosti 500 kilogramů byste mu měli poskytnout alespoň 5 kilogramů krmení denně. Najít ho můžete online na eshop.ecoliquid.eu, kde najdete i mnoho dalších potřeb pro koně. Na vlákninu nikdy nezapomínejte, protože jde o velmi důležitou součást jídelníčku. Využít k tomu můžete otruby nebo jiné obilniny.

Mohlo by vás zajímat:  Kurkuma je víc než obyčejné koření. Přírodní nápoj z této rostliny udrží tělo i mysl v kondici

Čím koně nikdy nekrmit?

Každé zvíře má seznam surovin, které pro ně nejsou vhodné. Stejně jako psům nesmíte dávat čokoládu, také u koní platí určitá pravidla. Hodně lidí dává koním ovoce, což je v pořádku. Nesmí ho být příliš mnoho a musíte dbát na to, aby bylo čerstvé. Zkažené ovoce způsobí trávicí problémy, které jistě nechcete. Koním nedávejte příliš mnoho ovoce s peckami.

Ze zeleniny byste se měli vyhýbat bramborám, brokolici, květáku, cibuli, česneku, rajčatům, zelí nebo rebarboře. Tyto druhy zeleniny způsobují nadýmání a kůň po pár hodinách od konzumace budou mít velmi nepříjemné pocity v trávicím traktu. Čokoláda, káva, maso nebo mléčné výrobky v jídelníčku těchto zvířat také nemají co dělat.

Mohlo by vás zajímat:  Rebarbora znovu dobývá české kuchyně. Její skvělé účinky na zdraví zná ale celý svět

Jak krmit koně, aby byli zdraví?

Při stravování koní nezáleží jen na tom, co jim předložíte. Musíte myslet také na to, v jakém je to množství a denní době. Ideální je krmit koně třikrát denně. Polovinu krmení rozdělte na ráno a poledne. A druhou polovinu dejte koni večer. Na noc můžete přidat špatně stravitelné suroviny, protože přes noc bude mít mnohem více času na správné trávení.

Přidat na Seznam.cz