Garden 4725522 1280

Kompostér se vejde i na malou zahradu či balkón a pomůže chytře zužitkovat bioodpad

Kompostování organického odpadu není jen součástí nedávno zpopularizované myšlenky nulového odpadu. Z organického odpadu lze také vytvořit přírodní kvalitní hnojivo pro rostliny. A jistě uvítáte nižší účty za svoz odpadu. Kromě velkých zahradních kompostérů získávají na popularitě také malé kompostéry, vhodné k uložení na balkoně, v suterénu či bytě. Jak správně kompostovat organický odpad?

Co je kompostování?

Kompostování je přirozená metoda rozkladu organických látek mikroorganismy – bakteriemi a houbami. Díky fermentačním procesům získáváme cenné hnojivo pro rostliny. Při správném použití kompostéru se nemusíme obávat nepříjemného zápachu nebo invaze hmyzu. Klíčem k úspěchu je výběr správného místa, nejlépe zakrytého před větrem a dobře zastíněného. Při vyhazování odpadu nezapomínejte na střídavé uspořádání vrstev bohatých na dusík (tzv. zelený odpad) a uhlí (dřevinné části rostlin). Na dně kompostéru vytvořte vrstvu větví a výhonků (nejméně 15 cm).

Mohlo by vás zajímat:  Koupě společného dárku je ideálním řešením nejen na Vánoce
Zdroj obrázku: Pixabay

Hnojivo z kompostéru

Hnojivo vytvořené kompostováním je univerzální a vhodné pro všechny rostliny. Je bohaté na mikro a makro elementy, které se uvolňují postupně a pomalu. Kompost zlepšuje plodnost půdy, usnadňuje její rozpad a zlepšuje absorpční schopnost. Kompostovací hnojivo lze používat po celý rok jakýmkoliv způsobem.

Typy kompostérů

Nejoblíbenější kompostéry, které se používají na dvorcích a v zahradách, jsou vyrobeny z plastu. Nemají dno, mají několik komor a vhodné větrací otvory, které slouží pro zásobování kyslíkem a ochranu před vysycháním odpadu. Na trhu existují také tepelné kompostéry s biofiltrací, které rozkládají odpad ještě efektivněji a rychleji. Kromě typu přizpůsobte vašim potřebám také velikost kompostéru. Pokud se do něj chystáte dát sečenou trávu a větve, budete potřebovat nádobu o objemu nejméně 1000 litrů. Na trhu jsou k dispozici také malé a speciální kompostéry.

Mohlo by vás zajímat:  Vavřín není nadarmo symbolem vítězů. S jeho pomocí lze účinně bojovat proti mnoha nemocem

Který odpad lze kompostovat?

Většina organického odpadu v kuchyni je vhodná pro kompostování – zeleninové a ovocné slupky (kromě citrusů), zkažené potraviny (kromě masa a ryb), skořápky vajec, kávové a čajové sedliny. Do kompostéru lze také umístit odpad ze zahrady, jako je posekaná tráva, kvetoucí květiny a rostliny, listy stromů, ale také dřevěný popel, písek, piliny a drcenou kůru.

Přidat na Seznam.cz