Organic Peeled Food Fruit Vegetables Recycling Compost Table Zero Waste Eco Friendly Plastic Free Recycled Reusable Sustainable Concept Garbage Sorting Kitchen Leftovers

Kompostér se vejde i do malého bytu. Získáme účinné hnojivo pro pokojové rostliny

Moderní domácnosti se stále více zabývají myšlenkou bezodpadového hospodaření. Ne vždy je toho možné stoprocentně dosáhnout, ale existují způsoby, jak se tomu přiblížit. Znamená to třeba využívat v kuchyni všechny zbytky tak účelně, aby toho do odpadkového koše putovalo co nejméně. Plast a papír je třeba roztřídit do příslušných kontejnerů. Biologický odpad z kuchyně by měl jít správně na kompost. Co ale do něj nepatří?

Výhody kompostování

Také při bydlení v bytovém domě bez zahrady si můžete založit svůj vlastní kompost. Hodí se potom jako přírodní hnojivo na pokojové rostliny. Stačí si pořídit malý, příruční kompostér a do něho dávat všechny biologické zbytky, které v kuchyni vyprodukujete. Ale pozor, do kompostéru nepatří všechno. Jsou věci, které jsou prostě nekompostovatelné.

Mohlo by vás zajímat:  Křemičitý písek a zahradničení - proč je důležitý pro ekosystémy?
Zdroj obrázku: Freepik

Co byste do kompostu určitě dávat neměli

Zatímco slupky a odkrojené zbytky ze zeleniny a ovoce do kompostu byste dávat měli, o živočišných zbytcích to neplatí. Kosti, chrupavky, kousky masa, které nesníte, opravdu patří do odpadkového koše. Pokud byste je totiž přidali na kompost, vedly by k rozvoji škodlivých mikroorganismů, jež by kompost znehodnotily. Naproti tomu skořápky do kompostu dát můžete. Ale nikoliv celá vejce.

Někdy zahrádkáři přemýšlejí, jestli je možné do kompostu přidávat plevel. Ano, je. Například kopřiva ho obohatí o důležité živiny. To ostatně platí i o ostatních rostlinách, které mezi plevel patří. Pozor je akorát třeba dávat na to, aby plevel neobsahoval semena. To by pak vedlo k jejich klíčení v kompostéru.

Mohlo by vás zajímat:  Bramborová mouka vás ve štychu nenechá. Po skvrnách a zápachu nezůstanou ani stopy

Proč do kompostu nedávat rostliny s plísní

Do kompostéru není vhodné dávat ani rostliny, které jsou postiženy některou z houbových chorob nebo plísní. Spory nemoci nebo škůdců by v kompostéru mohly přežít až do doby, kdy byste z něho brali kompost pro hnojení záhonů na své zahradě. Tím by došlo k jejich kontaminaci, o což určitě nestojíte. Je proto lepší se jim vyhnout, a ušetřit si tak spoustu starostí.

Zdroj: https://www.thespruce.com/what-to-compost-1709069
Přidat na Seznam.cz