Wooden Composter Full Waste Garden

Kompost vytvoří přírodní hnojivo a pomůže využít organický odpad

Kompostování je skvělým způsobem, jak efektivně zpracovat odpad z kuchyně a zároveň získat organické hnojivo. Snížíte díky tomu odpad ve svém domově, budete žít zelenější životní styl a ještě získáte přírodní hnojivo pro své rostliny. Musíte to ale udělat správně. Není na tom nic těžkého, ale potřebujete k tomu vhodné místo, ideálně slunné a dobře odvodněné místo.

Vhodná nádoba na kompost

Na každý kompost potřebujete vhodné místo i nádobu. Stačí vám jen pár prken stlučených k sobě. Stejně tak v obchodě najdete nejrůznější nádrže na kompostování. Jestli chcete ušetřit, postačí vám pár prken nebo dřevěná paleta. Jestli vám záleží také na estetice, měli byste si pořídit nádrž, která bude fungovat stejně dobře a na zahradě bude vypadat mnohem lépe.

Mohlo by vás zajímat:  V kuchyni na parapetu se daří nejen bylinkám. Také jarní cibulka je skvělá volba

Co na kompost patří?

Na kompost patří jen organické materiály. Právě tohle je největší chyba, kterou lidé dělají. Vždy tam dávejte jen odřezky z ovoce a zeleniny, trávu, listí, květiny, kávovou sedlinu, čajové sáčky, dřevěné štěpky, slámu, piliny, papír (bez tisku) nebo vaječné skořápky. Vápník ze skořápek vám pomůže udržet v kompostu správné pH, takže se vám na kompostu rozhodně hodí.

Soil Is Hand Women Who Are Planting Seedling
Zdroj obrázku: Freepik

Zalévání a míchání

Při založení kompostové hromady ji můžete prolít vodou. Nesmíte to ale přehánět. Kompost by měl být vlhký, ale nesmí v něm stát voda. V takovém případě se může stát, že materiál začne hnít a plesnivět. Nezapomeňte ho také jednou za čas obrátit, abyste urychlili celý proces rozkládání. Je důležité, abyste to dělali pravidelně, jestli si chcete užít kvalitní hnojivo za krátkou dobu.

Mohlo by vás zajímat:  Krása s kyselou příchutí. Citron nechá zazářit pleť i vlasy, účinky na sebe nenechají čekat

Co na kompost nepatří?

Mnoho lidí nemá kvalitní kompost, protože do něj dávají materiál, který tam nepatří. Rostliny s plevelem, škůdci nebo chorobami hoďte raději do popelnice. Nikdy tam nedávejte ani maso, kosti, ryby, mléčné výrobky, oleje, tuky nebo exkrementy domácích mazlíčků. Jakmile dodržíte postup, můžete se těšit na velmi kvalitní a organické hnojivo, které získáte ze zbytků z kuchyně.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/composting
Přidat na Seznam.cz