Tick Grass Acarus Green Grass Dermacentor Marginatus Dermacentor Reticulatus

Klíště se nevyhýbá ani zahradám. Jednoduchý test prozradí, jestli jste v ohrožení i vy

Jestliže máte vlastní zahradu, určitě chcete mít jistotu, že se na ní můžete bezpečně pohybovat vy i vaše děti. Také zvířata byste měli chránit před nálety klíšťat a dalšího hmyzu, který může přenášet nebezpečné choroby a uškodit zdraví. Jak ale zjistit, jestli právě na vaší zahradě klíšťata jsou? Existuje na to velmi jednoduchý trik.

Každý rok se nakazí tisíce lidí

Klíšťata jsou velkým problémem, protože ročně mohou nakazit tisíce lidí. Kousnutí klíštětem přitom na první pohled nemusí být patrné, ale každý den bychom se měli po procházení přírodou zkontrolovat, jestli se nezakouslo. Čím déle bude přisáté ve vaší kůži, tím bude větší, protože bude vysávat čím dál více krve. Bohužel pokud se do vaší krve dostane i nemoc, bude velmi těžké ji vyléčit.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle zvláštní rostliny dokáže vypěstovat i stále chybující amatér. Těžko se najde něco, co by vedlo k jejich záhubě

Proto je dobré dbát nejen na prevenci a pravidelně se chránit předtím, než jdete ven, ale také je dobré kontrolovat svou zahradu, jestli na ní náhodou klíšťata nenajdete. Zvířata můžete chránit například obojky a sami sebe repelenty i domácími metodami, které jsou mnohdy mnohem účinnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Klíšťata vylézají, když je teplo, a narazit na ně můžete i ve městě

Klíšťata jsou aktivní hlavně od května do června, poté na podzim. Mají rádi teplo, jestliže teplota klesne pod čtyři stupně Celsia, přejdou k zimnímu spánku a vyčkávají na lepší počasí. Můžete je navíc chytit kdekoliv, už neplatí, že se vyskytují pouze v lese nebo ve vysokých travách. Snadno na ně narazíte i při procházce městem. Zkuste tedy test, jestli je nemáte také na své zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Obklopte se zelení! Dostatek rostlin i zajímavých dekorací domov zútulní a vnese do něj klid

Bude vám k tomu stačit pouze bílé prostěradlo nebo ubrus, který si dejte na násadu z koštěte nebo dlouhou větev. Udělejte si procházku po zahradě a látku několikrát přetáhněte po trávě nebo keřích. Poté ji prohlédněte a snadno tak zjistíte, jestli klíšťata na vaší zahradě jsou. Před kousnutím se můžete chránit nejen repelenty, ale také dlouhým oblečením.

Zdroj: https://www.globallymealliance.org/blog/4-tips-to-avoid-ticks-and-lyme-disease-in-the-garden
Přidat na Seznam.cz