Tick 5479503 1920

Klíšťata číhají i na zahradě. Daleko od pozemku je udrží kvetoucí rostliny

Jakmile se venku udělá hezky, okamžitě vyrážíme ven a toužíme po přírodě na zahradě, v lese i na louce. Bohužel nám toto období mohou zkazit klíšťata, která představují velké zdravotní riziko pro děti i dospělé. Chránit se proti klíšťatům můžete samozřejmě pomocí přírodního nebo chemického repelentu a také vhodného oblečení. Existuje ale způsob, jak je vyhnat ze své zahrady.

Levandule a šanta kočičí

Levandule má pro lidi nádhernou vůni, ale většina hmyzu ji nesnáší. Klíšťata nejsou žádnou výjimkou, takže ji můžete snadno použít v boji proti těmto parazitům. Levandule obsahuje hodně esenciálních olejů, díky kterým slouží jako přírodní repelent. Navíc obsahuje také linalool acetát nebo o-cymeny, které odpuzují klíšťata, komáry a mouchy.

Mohlo by vás zajímat:  Hraboše ze zahrady vystrnadí vůně vlasů, chlupů nebo některých rostlin

Zápach šanty kočičí láká všechny kočky, ale na klíšťata má naprosto opačný efekt. Tato rostlina je velmi nenápadná a dosahuje výšky maximálně 40 cm. Její květy připomínají levanduli. Vypěstovat si ji můžete velmi jednoduše, protože nemá velké požadavky. Jednou za rok ji zalijte kompostem a vyberte jí světlé místo v polostínu. Klíšťata se vám budou vyhýbat a kočky budou mít radost.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozmarýn a dalmatská chryzantéma

Rozmarýn je úžasné koření, které můžete využít v kuchyni, ale také při aromaterapii. Rozmarýn je ale také rostlinou, která odpuzuje klíšťata, takže byste na něj na zahradě rozhodně neměli zapomínat. Potřebovat bude velmi kyprou a propustnou půdu. Poskytněte mu hodně světla i tepla. Díky tomu získáte nejen užitečné koření, ale také se zbavíte klíšťat na své zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  "Ty částky jsou k smíchu, nevěřil jsem.“ Za dýni na Halloween chtějí markety stovky korun

Poslední rostlinou je chryzantéma dalmatská, která celé léto kvete a navíc odpuzuje klíšťata i komáry. Její květy připomínají kopretiny, ale jinak je velmi nenápadná. Vyžaduje jen úrodnou a dobře odvodněnou půdu, čistou polohu a přiměřenou závlahu. S touto péčí snadno poroste a bude vám nádherně kvést během letních měsíců.

Zdroj: https://happydiyhome.com/plants-that-repel-ticks/
Přidat na Seznam.cz