Kiwi a jak si vypěstovat vlastní

Kiwi jako plody známe všichni, ale vlastní rostlina je již méně známá. Přesto, pokud máte to štěstí, že žijete jižněji a rostlině můžete dopřát dostatek tepla, můžete si ji sami vypěstovat. Dařit se jí bude zejména například na jižní nebo i jihovýchodní straně domu, případně plotu.

Jedná se o asijský popínavý keř, který vytváří liány, které snadno přesáhnou délku 8 metrů, a jsou opadavé. Pro pěstování lze tedy využít stejné nebo podobné způsoby, jako pro pěstování vinné révy, tedy zejména pěstování na opoře, typicky drátěnce.

Pokud jde o odrůdy, nejsnadnější je pěstování takzvaných samosprašných odrůd, kdy není nutno dbát na to, abyste měli samčí i samičí rostliny. Mezi tyto odrůdy patří například Issai a Jenny. Existují samozřejmě také odrůdy cizosprašné, kdy je potřeba dbát, abyste měli zástupce jak samičích, tak samčích rostlin neboli opylovačů, a to navíc ve správném poměru – 1 opylovač zvládne opylovat až 7 samičích rostlin. Z odrůd lze uvést například

  • Weiki,
  • Hayward, nebo
  • Domino.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy a kam vysadit

Půdu je třeba ideálně ještě nějakou dobu před výsadbou připravit, tedy přidat přibližně do půlmetrové hloubky hnůj nebo kompost, který by měl být vyzrálý. Půda musí mít sama o sobě hodně živin, ideální je půda lehce kyselá a dobře propustná.

Je rovněž třeba dbát na dostatečnou vzdálenost jednotlivých rostlin od sebe, která by měla činit alespoň 3 metry.

Půdu je vhodně v předjaří a také na jaře přihnojit, použít můžete například hnojivo dusíkaté.

Neutrální zálivka

Pro úspěšné pěstování těchto dřevin platí zásada: „Ani málo, ani moc.“ Půdu je třeba udržovat vlhkou, ale nikoliv mokrou.

Ochrana před mrazem a řez

Keře je potřeba překrýt textilií, kořeny pak chvojím nebo kůrou. Pokud je to možné, rostliny uvítají možnost přečkat zimu ve vhodných vnitřních prostorách, například v zimní zahradě.

Pokud jde o řez, neprovádí se na zimu. Když rostlina nasadí v průběhu měsíce června plody, provede se řez za tím posledním. Druhý řez se provádí po dokončení sklizně. Při řezu se odstraňují výhonky, které jsou již tzv.  odplozené. V prvních několika letech je zapotřebí zkrátit boční výhonky, a to na 2 až 4 takzvaná očka. Ta tvoří základ pro další větve s plody.

Komentáře
Přidat na Seznam.cz