Breakfast 1239438 1920[1]

Exotické kiwi není nutné kupovat. Zkušenosti zahrádkářů ukazují, že ho vypěstujete i v našich podmínkách

Když se řekne kiwi, většina lidí samozřejmě ví, co si má pod tímto názvem představit. Jedná se o charakteristické ovoce s lehce chlupatou slupkou, která ukrývá lahodný obsah zajímavé, zelené barvy. Kiwi pochopitelně není lokálním, ale spíše exotickým ovocem. I to je důvod, proč si řada lidí myslí, že v našich končinách si ho lze jenom koupit v obchodě. A nelze si ho vypěstovat. Toto je však jeden z častých omylů. Podle zkušeností mnohých nemusí být problém kiwi vypěstovat. A je to celkem snadné. Stačí vědět, jak na to.

Mohlo by vás zajímat:  Jahody lze pěstovat snadno i na balkoně, klíčem je vybrat správnou odrůdu

Pokud jde o odrůdy, nejsnadnější je pěstování takzvaných samosprašných odrůd, kdy není nutno dbát na to, abyste měli samčí i samičí rostliny. Mezi tyto odrůdy patří například Issai a Jenny. Existují samozřejmě také odrůdy cizosprašné, kdy je potřeba dbát, abyste měli zástupce jak samičích, tak samčích rostlin neboli opylovačů, a to navíc ve správném poměru – 1 opylovač zvládne opylovat až 7 samičích rostlin. Z odrůd lze uvést například

  • Weiki,
  • Hayward, nebo
  • Domino.
Zdroj obrázku: Pixabay

Kdy a kam vysadit

Půdu je třeba ideálně ještě nějakou dobu před výsadbou připravit, tedy přidat přibližně do půlmetrové hloubky hnůj nebo kompost, který by měl být vyzrálý. Půda musí mít sama o sobě hodně živin, ideální je půda lehce kyselá a dobře propustná.

Mohlo by vás zajímat:  Jablko je odnepaměti symbolem zdraví a vitality. Jeho jedinečnou chuť i účinky zná celý svět

Je rovněž třeba dbát na dostatečnou vzdálenost jednotlivých rostlin od sebe, která by měla činit alespoň 3 metry.

Půdu je vhodně v předjaří a také na jaře přihnojit, použít můžete například hnojivo dusíkaté.

Neutrální zálivka

Pro úspěšné pěstování těchto dřevin platí zásada: „Ani málo, ani moc.“ Půdu je třeba udržovat vlhkou, ale nikoliv mokrou.

Ochrana před mrazem a řez

Keře je potřeba překrýt textilií, kořeny pak chvojím nebo kůrou. Pokud je to možné, rostliny uvítají možnost přečkat zimu ve vhodných vnitřních prostorách, například v zimní zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Výtečné mandarinky doplní vitaminy v zimním období v několika druzích podle chuti

Pokud jde o řez, neprovádí se na zimu. Když rostlina nasadí v průběhu měsíce června plody, provede se řez za tím posledním. Druhý řez se provádí po dokončení sklizně. Při řezu se odstraňují výhonky, které jsou již tzv.  odplozené. V prvních několika letech je zapotřebí zkrátit boční výhonky, a to na 2 až 4 takzvaná očka. Ta tvoří základ pro další větve s plody.

Přidat na Seznam.cz