Soil Is Rich Minerals Various Nutrients Cultivation

Každá půda potřebuje po čase zkvalitnit a doplnit ztracené živiny. Možností je několik

Zlepšení kvality půdy na zahradě je mnohdy potřeba, především tehdy, pokud se o ni dlouhé roky nestaráte. Většina rostlin, ale i zeleniny potřebuje humusovou, propustnou, mírně kyselou nebo neutrální půdu. A to i v případě, že některé rostliny mohou růst pouze v písku. Jak kvalitu půdy zlepšit?

Přírodní hnojiva

Po sklizni doporučujeme zeminu obohatit například o směs jetele nebo slunečnice. Kořeny rostlin uvolní půdu, zlepší stav půdy a shromáždí minerály z hlubších vrstev, které bývají pro mnoho rostlin nedostupné. Zasazené rostliny odřízněte deset centimetrů nad zemí, ale ještě před rozkvětem! Deseticentimetrové pahýly nechejte v zemi – rozloží se v zemině a zajistí jí minerální látky, které potřebuje.

Mohlo by vás zajímat:  Černý česnek je netradiční lahůdka, která tělu v mnoha ohledech prospěje. Stačí počkat dva měsíce
Zdroj obrázku: Pixabay

Hnůj

Hnůj lze použít sušený, ale i čerstvý. Sušený tolik nezapáchá, takže bude pro mnohé zahrádkáře příjemnější. Čerstvý hnůj se používá především na podzim, kdy na zahradě nemáte nic zasázené. Smíchejte hnůj s půdou a rozsypejte ho po zahradě. Sušená forma může být využita po celou sezónu. Jakmile zahradu pohnojíte, vyčkejte dva týdny a poté zasaďte rostliny do zahrady.

Kompost

Nejlepší bude, když kompost vytvoříte svůj. Můžete kompostér koupit nebo si jej vyrobit doma a uložit ho na místo, které je odlehlé. Dno kompostéru vyložte malými větvičkami a na ně uložte rozdrcený odpad a mírně zasypte hlínou. Na kompost vyhazujte trávu, plevel, slupky ze zeleniny, ovoce, vaječné skořápky, kávovou sedlinu, malé větvičky a jiné. Do kompostu v žádném případě neházejte ryby, kosti, maso, papír, chemii a ostatní odpadky. Je také třeba kompost udržovat stále vlhký.

Mohlo by vás zajímat:  Krtince dohánějí zahradníky k šílenství. Vyhnat škůdce z pozemku pomohou samotné rostliny
Zdroj obrázku: Pixabay

Když je třeba okyselit zeminu

Kyselou zeminu vyžadují rododendrony, jehličnany, borůvky a vřesy. Okyselení je jednoduché! Stačí namíchat kávovou nebo čajovou sedlinu se zeminou. A jednou za tři týdny byste měli zalévat půdu pomocí kávy nebo čaje.

Zdroj: https://growagoodlife.com/improve-garden-soil/
Přidat na Seznam.cz