Kávová sedlina prospěje naší pleti i rostlinám na zahradě
Někteří lidé z kávové sedliny věští, ale v našem článku se žádným okultním vědám věnovat nebudeme. Kávová sedlina je totiž užitečná surovina i v případě, že nemáte nadpřirozené schopnosti. Nezáleží na tom, zda jde o sedlinu z poctivé české turecké kávy, nebo z nějakého moderního způsobu. Jen pozor na to, aby vaše sedlina nebyla slazená nebo z kávy s mlékem. A měla by být i bez skořice, kterou si stále více lidí kávu dochucuje. Na další využití se zkrátka hodí jen čistá sedlina bez příměsí.
Sedlina jako kosmetika
Pleťovou masku z kávové sedliny oceníte při nekonečném boji s vráskami. Zbytkový kofein v sedlině pomáhá aktivizovat buňky pokožky, pleť se napíná a vyhlazuje. Podobným způsobem lze sedlinu využívat i na další partie, typicky na strie. Vlhkou kávovou sedlinu naneste na očištěnou a osušenou pokožku a nechte ji působit deset až dvacet minut, dokud vám bude maska příjemná. Pak sedlinu omyjte a pleť znovu osušte. Rozdíl bude patrný už po několika málo aplikacích.
Proti zápachu i škůdcům
Je sice pravda, že některým lidem káva příliš nevoní, ale drtivá většina z nás se shodne na tom, že není nad ráno provoněné čerstvě namletou a uvařenou kávou. Dobře vysušená kávová sedlina pak může svou vůni předat i našemu oblečení, stačí ji nechat v mističce v šatní skříni. Což má ještě jeden skrytý benefit. Káva totiž příliš nevoní hmyzu, a tak se vám do skříně nebudou snažit dostat nevítané breberky.
Sedlina jako hnojivo
A když už sedlina přijde o svou libou vůni, stále ještě ji můžete využít jako hnojivo. Nejlepší je sedlinu nechat přes noc louhovat v konvi s vodou a pak s ní zalévat záhony. I když je kávová sedlina z našeho pohledu jen odpadní produkt zkonzumované kávy, stále ještě v ní je spousta živin a pro rostliny potřebných látek, které se louhováním uvolní. A navíc, jak už víte, káva příliš nevoní hmyzu, takže takovéto hnojení je do určité míry zároveň přírodní pesticid.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-coffee-grounds