Coffee Automatic From Machine With Ground Coffee

Kávová sedlina je skvělé hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny, ochrání je dokonce před slimáky

Interiérová vegetace je osvěžujícím prvkem a velmi praktickým bytovým doplňkem. Sytě zelená barva uklidňuje, o to více, když se jedná o zdravé a prospívající rostliny, jako jsou kapradiny a toulcovky, které patří mezi nejpopulárnější druhy vůbec. Jsou totiž krásné, k tomu výtečně čistí vzduch od toxinů a jiných škodlivých látek. Jak tento typ rostlin podpořit v růstu a proč je vhodné je hnojit přípravkem z kávové sedliny?

Kávová sedlina jako hnojivo

Jaké rady sdílí zkušení zahrádkáři? Povětšinou triky na povzbuzení růstu rostlin pomocí speciálních domácích hnojiv, která se připravují s přídavkem piva, česneku nebo mléka. Velká část z nich využívá na zahradě a při péči o pokojovky též kávovou sedlinu. Připravené hnojivo z lógru se postupně uvolňuje do zeminy, proto je účinným prostředkem, který přináší rostlinám přínosné živiny. Kávová sedlina obsahuje minerály, jako jsou draslík, fosfor, hořčík nebo dusík. Smícháním lógru se zeminou se půda zkypří a udržuje vlhkost.

Mohlo by vás zajímat:  Šťavnaté maliny jsou dokonalou letní svačinkou. Stačí málo a i vy můžete sklízet bohatou úrodu
Zdroj obrázku: Freepik

Pro bujnou zeleň i bohaté květy

Jak poznat, že rostlině se nedostává důležitých živin? Povětšinou začnou blednout nebo žloutnout listy nebo jednotlivé kusy celkově chřadnou, stonky jsou tenčí a lámavější. Výhodou použití kávové sedliny je jednoduchost, protože se může nasypat přímo na povrch v silné vrstvě a zalít vodou. Toto hnojivo se používá na kyselomilné rostliny, jako jsou kapradiny, toulcovky (spatifylum), vřesy nebo hortenzie. Hnojivo stimuluje růst, olistění i rozvoj květů, kávová sedlina skvěle funguje jako mulč nebo se přidává přímo do kompostu.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí hnojivo rostliny potěší nejvíce. To nejlepší vyrobíte z nepotřebných zbytků

Jak používat kávovou sedlinu

Sušená kávová sedlina se může přidávat přímo k rostlinám, k hrnkovým i venkovním, kde nadto zamezuje přístupu slimáků. Kávové hnojivo se může také připravit ze dvou lžiček lógru a jednoho hrnku vody, po smíchání se touto směsí rostliny zalijí ob týden. Milovníkům turka se naskýtá příležitost použít přímo nedopitou kávu, jen se musí zředit v poměru 1 : 5 vodou. Lógr se může přidat do zeminy též při přesazování, postačuje promíchat substrát se dvěma lžičkami na jeden středně velký květináč nebo vysypat sedlinou přímo dno květníku.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/coffee-grounds-gardening.htm
Přidat na Seznam.cz