Iodine Chemical Element Sign With Atomic Number Atomic Weight Periodic Table Element

Jód pomůže vyrůst mladým sazenicím a starší rostliny ochrání před nebezpečnou chorobou

Jód, dostupný v lékárnách za pár korun, je oblíbenou dezinfekcí, která se často objevuje v domácích lékárničkách. Zahradníci by ale měli věnovat pozornost také jeho využití pro hnojení rostlin. Několik kapek jódu může stimulovat růst mladých sazenic a chránit kořenový systém před hnilobou a chorobami.

Jód proti plísním a pro ozdravení rostlin

Jód je nezbytný pro správný růst rostlin. Jeho nedostatek v půdě může mít za následek špatný stav rostlin, nevalné kvetení a málo plodů. Jelikož má dezinfekční vlastnosti, bojuje proti škodlivým mikroorganismům, houbám a plísním. Domácí jódové hnojivo nesmí přijít do styku s listy a stonky. To by mohlo rostliny popálit, a mladší exempláře dokonce úplně zlikvidovat.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o zahradu začíná na jaře. Trávník, záhony i stromy se odvděčí dokonalým vzhledem

Při používání jódu u řízků stačí 1 kapku jódu zředit ve 3 litrech vody. Každou rostlinu opatrně zalijte zhruba půl litrem tekutiny. Pro hnojení starších rostlin můžete použít 40 kapek jódu rozmíchaného v 10 litrech vody. Jód může také pomoci bojovat proti padlí, což je velmi rozšířená houbová choroba, která napadá plodiny, ovocné keře a okrasné květiny. Velkou hrozbou je především pro růže, chryzantémy, pivoňky, zahradní azalky, begónie, dřišťál a verbeny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyrobíte postřik?

Jak padlí na rostlinách poznáte? Na povrchu listů, stonků, pupenů nebo plodů se objeví bílý, jakoby práškový povlak, postupem času rostliny žloutnou, objevují se hnědé skvrny a nakonec opadávají. Pokud nezasáhneme, rostliny úplně odumřou. Jód může být v případě napadení plísněmi vaší spásou.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot zahradu zútulní a schová ji před zvědavými sousedy. Možnosti jsou široké, stačí si vybrat

Jak vyrobit domácí postřik proti padlí? Rozpusťte 20 kapek jódu v 10 litrech vody a 1 litru odstředěného mléka. Pro větší účinnost můžete přilít trochu tekutého mýdla nebo prostředku na mytí nádobí. Směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte napadené rostliny. Aktivitu opakujte jednou za dva týdny. Je důležité zasáhnout okamžitě, jinak se padlí může rozšířit na ostatní rostliny.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4477264/
Přidat na Seznam.cz