Jitrocel roste na všech loukách a je škoda ho nevyužít. Jeho přínos pro zdraví je obrovský

Přírodní léčitelství a používání bylinek je něco, k čemu se dnes hodně lidí vrací. Léky z lékárny jsou plné chemie a mnoho lidí chce tuto složku ze svého života co nejvíce odstranit. Proto se znovu obrací k přírodním způsobům léčby nejrůznějších neduhů. Bylinky vyhledáváme čím dál víc. Proto se dnes podíváme na jitrocel kopinatý, jeho vlastnosti a zdravotní benefity.

Síla obyčejného jitrocele

Jitrocel byl v minulosti nedílnou součástí lékárničky a kuchyně každé ženy. Jitrocel je nenápadná rostlina s velkými listy a dlouhými stonky. Všichni jsme ho někdy viděli na louce, ale možná vás ani nenapadlo, co tato bylina skrývá. Nachází se v ní flavonoidy, organické kyseliny, iridoidní sloučeniny, karoten, vitamín C a K, draslík, hořčík, zinek a mnoho dalších minerálů.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherná vůně, dokonalý vzhled. Skutečné bohatství šalvěje je však ukryto uvnitř

Jak jitrocel působí na lidské tělo?

Jitrocel kopinatý může pomoci při mnoha zdravotních potížích. Nejlépe funguje při infekcích horních cest dýchacích, při bolesti v krku nebo při problémech gastrointestinálního traktu. Jestli máte angínu, zánět jícnu, žaludku nebo střev, jitrocel je skvělou volbou léčby. Doporučuje se také při žaludečních vředech a zánětlivých onemocněních střev.

Zdroj obrázku: Freepik

Jitrocel působí blahodárně při kašli a infekcích dýchacích cest, které doprovází hleny. Použít ho můžete v podobě sirupu, který snadno zakoupíte v lékárně. Kromě toho ale jitrocel působí příznivě také na práci oběhového systému. Zlepšuje srážlivost krve a utěsňuje cévy. Použít ho můžete také na výplach očí.

Jak využít jitrocel pro své zdraví?

Existuje hned několik možností, jak jitrocel použít. Připravit si můžete odvar z byliny. Lžíci bylinky zalijte sklenicí vroucí vody, pár minut vařte a 15 minut nechte louhovat. Konzumovat ho můžete v malém množství na trávicí potíže i nachlazení. Další možností jsou zábaly na oděrky nebo bodnutí hmyzem. List jitrocele přiložte na postižené místo, zafixujte a nechte pár hodin působit.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/plantain-weed
Přidat na Seznam.cz