Plantain Flowering Plant With Green Leaf Plantago Major Broadleaf Plantain White Man S Foot Greater Plantain (1)

Jitrocel roste na všech loukách a je škoda ho nevyužít. Jeho přínos pro zdraví je obrovský

Přírodní léčitelství a používání bylinek je něco, k čemu se dnes hodně lidí vrací. Léky z lékárny jsou plné chemie a mnoho lidí chce tuto složku ze svého života co nejvíce odstranit. Proto se znovu obrací k přírodním způsobům léčby nejrůznějších neduhů. Bylinky vyhledáváme čím dál víc. Proto se dnes podíváme na jitrocel kopinatý, jeho vlastnosti a zdravotní benefity.

Síla obyčejného jitrocele

Jitrocel byl v minulosti nedílnou součástí lékárničky a kuchyně každé ženy. Jitrocel je nenápadná rostlina s velkými listy a dlouhými stonky. Všichni jsme ho někdy viděli na louce, ale možná vás ani nenapadlo, co tato bylina skrývá. Nachází se v ní flavonoidy, organické kyseliny, iridoidní sloučeniny, karoten, vitamín C a K, draslík, hořčík, zinek a mnoho dalších minerálů.

Mohlo by vás zajímat:  Tonikum nechá pleť znovu dýchat. To nejlepší si snadno vyrobíte z několika rostlinek

Jak jitrocel působí na lidské tělo?

Jitrocel kopinatý může pomoci při mnoha zdravotních potížích. Nejlépe funguje při infekcích horních cest dýchacích, při bolesti v krku nebo při problémech gastrointestinálního traktu. Jestli máte angínu, zánět jícnu, žaludku nebo střev, jitrocel je skvělou volbou léčby. Doporučuje se také při žaludečních vředech a zánětlivých onemocněních střev.

Zdroj obrázku: Freepik

Jitrocel působí blahodárně při kašli a infekcích dýchacích cest, které doprovází hleny. Použít ho můžete v podobě sirupu, který snadno zakoupíte v lékárně. Kromě toho ale jitrocel působí příznivě také na práci oběhového systému. Zlepšuje srážlivost krve a utěsňuje cévy. Použít ho můžete také na výplach očí.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky, které je vhodné zařadit do jídelníčku při cukrovce

Jak využít jitrocel pro své zdraví?

Existuje hned několik možností, jak jitrocel použít. Připravit si můžete odvar z byliny. Lžíci bylinky zalijte sklenicí vroucí vody, pár minut vařte a 15 minut nechte louhovat. Konzumovat ho můžete v malém množství na trávicí potíže i nachlazení. Další možností jsou zábaly na oděrky nebo bodnutí hmyzem. List jitrocele přiložte na postižené místo, zafixujte a nechte pár hodin působit.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/plantain-weed
Přidat na Seznam.cz