Jitrocel roste na všech loukách a je škoda ho nevyužít. Jeho přínos pro zdraví je obrovský
Přírodní léčitelství a používání bylinek je něco, k čemu se dnes hodně lidí vrací. Léky z lékárny jsou plné chemie a mnoho lidí chce tuto složku ze svého života co nejvíce odstranit. Proto se znovu obrací k přírodním způsobům léčby nejrůznějších neduhů. Bylinky vyhledáváme čím dál víc. Proto se dnes podíváme na jitrocel kopinatý, jeho vlastnosti a zdravotní benefity.
Síla obyčejného jitrocele
Jitrocel byl v minulosti nedílnou součástí lékárničky a kuchyně každé ženy. Jitrocel je nenápadná rostlina s velkými listy a dlouhými stonky. Všichni jsme ho někdy viděli na louce, ale možná vás ani nenapadlo, co tato bylina skrývá. Nachází se v ní flavonoidy, organické kyseliny, iridoidní sloučeniny, karoten, vitamín C a K, draslík, hořčík, zinek a mnoho dalších minerálů.
Jak jitrocel působí na lidské tělo?
Jitrocel kopinatý může pomoci při mnoha zdravotních potížích. Nejlépe funguje při infekcích horních cest dýchacích, při bolesti v krku nebo při problémech gastrointestinálního traktu. Jestli máte angínu, zánět jícnu, žaludku nebo střev, jitrocel je skvělou volbou léčby. Doporučuje se také při žaludečních vředech a zánětlivých onemocněních střev.
Jitrocel působí blahodárně při kašli a infekcích dýchacích cest, které doprovází hleny. Použít ho můžete v podobě sirupu, který snadno zakoupíte v lékárně. Kromě toho ale jitrocel působí příznivě také na práci oběhového systému. Zlepšuje srážlivost krve a utěsňuje cévy. Použít ho můžete také na výplach očí.
Jak využít jitrocel pro své zdraví?
Existuje hned několik možností, jak jitrocel použít. Připravit si můžete odvar z byliny. Lžíci bylinky zalijte sklenicí vroucí vody, pár minut vařte a 15 minut nechte louhovat. Konzumovat ho můžete v malém množství na trávicí potíže i nachlazení. Další možností jsou zábaly na oděrky nebo bodnutí hmyzem. List jitrocele přiložte na postižené místo, zafixujte a nechte pár hodin působit.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/plantain-weed