Healing Herbal Tea From Plantain Teapot With Medicinal Herbal Tea Herbal Medicine

Jitrocel nesmí v domácí lékárničce chybět. Vypořádá se se zánětem, nachlazením i infekcí

Přírodní prostředky našich babiček skvěle fungují i v dnešní době. Dříve léky nebyly tak dostupné jako dnes, a proto se museli lidé spolehnout na přírodu. K tomu bychom se ale měli vrátit i dnes. Jitrocel byl vždy důležitou součástí lékárničky. Má protizánětlivé, antibakteriální, čisticí a expektorační vlastnosti. Jakými účinky se pyšní a co od něj můžete očekávat?

Co jitrocel obsahuje?

Jitrocel je trvalka, která kvete od května do září. Roste prakticky všude, a proto je často považovaný za plevel. Jitrocel ale obsahuje mnoho cenných složek, které můžete využít pro své zdraví. Nejlepší je sklizeň, když bylinka začíná kvést, a potom je vhodné listy usušit ve stinné místnosti. Listy obsahují obrovské množství flavonoidů, tříslovin, slizových sloučenin i pektinů.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí ho pokládají za obyčejný keř. Hloh se ale pyšní jedinečnými účinky na lidské zdraví

Jedinečné vlastnosti jitrocele

Látky, které jitrocel obsahuje, mají protizánětlivé vlastnosti a bojují s infekcemi úst, krku i trávicího traktu. Rostlina pomáhá také při zbavování se hlenu z dýchacích cest, zánětech hrtanu, průdušnice, průdušek nebo plic. Použít ho můžete ve formě obkladů také na rány. Někteří lidé tvrdí, že má dokonce i protirakovinné účinky, protože stimuluje imunitní systém.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak můžete používat jitrocel?

Jitrocel můžete využít v podobě extraktu na záněty dýchacího ústrojí. Použít ho ale můžete také na výplachy úst. Stačí, když lžíci sušených listů zalijete sklenicí vroucí vody a necháte 5 minut louhovat pod pokličkou. Po vychladnutí si můžete vypláchnout ústa a hrdlo. Jitrocelový čaj můžete využít na nemoci trávicího traktu, jako je průjem nebo žaludeční vředy.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky lze snadno pěstovat na parapetu, kde budou spokojené a vždy po ruce

Jitrocel vám pomůže také při zánětu spojivek. Oči a víčka stačí 2–3krát denně oplachovat tamponem z gázy namočeným v odvaru ze sušených jitrocelových listů. Ve formě obkladu z drcených listů ho můžete využít také na rány nebo bodnutí hmyzem. Pamatujte, že jitrocel by neměly konzumovat děti a těhotné a kojící ženy bez konzultace s lékařem.

Zdroj: https://www.drugs.com/npc/plantain.html
Přidat na Seznam.cz