Jiřinky potřebují dostatek slunce a vláhy, přes zimu venku nevydrží
I když byste ze jména jiřinka mohli získat dojem, že jde původně o středoevropskou rostlinu, není tomu tak. Jiřinky totiž pocházejí z tropické oblasti Latinské Ameriky, kde rostou od jižního Mexika přes Panamskou šíji až po horské oblasti Kolumbie. Mimochodem, domorodí indiáni je využívají jako afrodiziakum, konzumace jiřinek se nicméně nedoporučuje. I přes svůj tropický původ jsou ale jiřinky skvělými okrasnými květinami i v českých podmínkách, tedy pokud je dokážete ochránit před zimou. Jak na jejich pěstování?
Jak jiřinky vysadit
Jiřinky je třeba vysadit zhruba v polovině jara. Ale zároveň je třeba mít na paměti, že nejsou mrazuvzdorné, a tak je dobré sledovat předpověď počasí. A pokud se má zima na skok vrátit, truhlíky nebo květináče raději na pár dní přestěhujte někam dovnitř. Hlízy jiřinky by měly být zasazeny asi 5–10 centimetrů hluboko do substrátu. Větší hlízy mohou být hlouběji než ty malé. Jiřinky mají rády slunná teplá místa, na kterých příliš nefouká.
Jak o jiřinky pečovat?
Rostlinu je třeba přihnojit jednou měsíčně substrátem určeným přímo pro jiřinky. Nezapomínejte ji pravidelně, nejdéle každý druhý den, zalévat. V období nejintenzivnějšího květu, tedy od července do října, by se měla odstraňovat odkvetlá květenství, díky čemuž jiřinky stimulujeme k tvorbě nových květů a snížíme riziko napadení plísněmi nebo mykózami. Pokud je jiřinka pěstována v květináči, měla by být přesazena jednou ročně, aby se zajistilo, že se její kořeny správně vyvinou.
Zazimování
Na počátku podzimu v českých podmínkách většinou zamrzne nadzemní část. Pak je třeba jednat rychle. Vyjměte hlízy, odřízněte zmrzlou nadzemní část a lodyhy zkraťte tak, aby měly 5 až 10 centimetrů. Lodyhy očistěte a nechte několik dní na suchém místě proschnout. Pak je skladujte při teplotě pod 10 °C zasypané suchou rašelinou nebo pískovým substrátem, aby byly připravené na zasazení příští jaro.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-dahlias/