Liverwort 3159876 1280

Po dlouhém zimním spánku bývají domácí rostliny oslabené a vyžadují zvláštní péči

V zimě se většina květin dostane do klidového stavu, kdy jen odpočívají. Je to pro ně obtížné období, protože domácí podmínky nejsou vždy příznivé. Suchý vzduch v místnostech, nízká, nebo naopak vysoká teplota a také nedostatečné sluneční světlo patří mezi negativní faktory, které ovlivňují stav rostlin.

Přes zimu rostliny zkontrolujte a připravte je na jaro

Na co si ale dát pozor? Pozornost věnujte hlavně chorobám a škůdcům, které mohou přes zimu rostliny napadnout. Skvrny nebo změna barvy listů znamená, že je rostlina napadena plísňovými chorobami. Proto si osvojte zvyk pravidelného zkoumání domácích rostlin. Pokud na obou stranách listů vidíte skvrny, bílý nebo žlutý povlak, musíte kousky nemocné rostliny oddělit od zdravých stonků.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je ideální na množení růží, postup je dle zahrádkářů překvapivě snadný

Použijte fungicidy, které zakoupíte v zahradnických obchodech. Těžké podmínky v zimě mohou podpořit vývoj parazitů. Pokojové rostliny přejí přítomnosti roztočů, šupin nebo mšic. Pokud jsou rostliny oslabené, objevují se častěji. Znakem roztočů jsou bílé pavučiny, které jsou mezi řapíky listů, nebo vajíčka přilepená k rostlině. V takové situaci oddělte infikovaný vzorek a použijte domácí prostředky na ochranu listů. Můžete použít roztok vody a alkoholu nebo vody a šedého mýdla.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zkontrolujte kořenový bal a čistěte listy

V podzimním a zimním období je nutné rostliny méně zalévat. Během této doby je totiž omezený jejich růst, většina druhů květin neuvolňuje nové listy a květy, potřeba vody je tedy minimální. Největší chybou, kterou může pěstitel udělat, je přelít rostlinu. Poklesnou listy, zvlní se a zvrásní. Pravidelně kontrolujte také stav kořenů. To uděláte tak, že z květináče vytáhnete kousek půdy. Pokud je vlhký a páchne hnilobou, rostlinu musíte dát do nového a hlavně suchého substrátu.

Mohlo by vás zajímat:  Každý zahrádkář se už těší na jaro. Ty nejoblíbenější květiny můžeme sázet hned v dubnu

Neexistuje ale žádné pravidlo, jak často a jak moc rostliny přes zimu zalévat. Každý druh je jiný a má jiné potřeby, proto je nutné rostlinu sledovat a zapisovat si, jak se chová. Pokud je rostlina v dobrém stavu, můžete zalévat v intervalu, ve kterém jste začali. Stačí zkontrolovat kořenový bal, podle něj poznáte, jestli není rostlina přelitá.

Přidat na Seznam.cz