Jezek Zahrada

Ježek na zahradě – co jste nevěděli

Asi každý zahrádkář se již setkal s ježkem. Co se ale skrývá pod ostny a roztomilou tvářičkou? Ježek tmavý (erinaceus europaeus) je jedním z 15 druhů ježků z celého světa. Ježci mají velmi slabý zrak. Při lovu se spoléhají zejména na svůj pozoruhodný sluch a čich.

Roztomilý predátor

Obliba je nejen proto, jak rozkošně na nás působí, ale také proto, že nás zbavují červíků, hlemýžďů, ponrav, různých brouků, ba dokonce hadů i myší.

Ježek má silné a ostré zuby. Pravděpodobně by ho po vyceněnými těchto bílých břitev za roztomilé zvířátko považovalo jen málo lidí. Jeho bodliny jsou obranou, ale čelistmi a houževnatostí s přehledem skolí i velkou užovku.

Mohlo by vás zajímat:  Vhodně zvolené dekorace rozveselí zimní zahradu

Životní styl ježka

Klubko bodláků, do kterého se svine v nebezpečí, je jeho oblíbenou polohou během spánku. Ježek spí přes den, aktivní je v noci. V několika vrstvách bodláků a v husté srsti přenáší mnoho parazitů. Sameček se se samičkou setkají jen u příležitosti zplození potomků od května do října, jinak žijí sami.

Malí ježci hnědí jsou živorodí. Jedna samička může vrhnout každý rok 2 – 8 mláďat. Rodí se bez bodláků. Ty jim však narůstají již po několika hodinách života, po půldruhého dne jim doroste druhá a později i třetí vrstva ostnů. S matkou bývají jen 4 – 7 týdnů, poté se už o sebe umí postarat sami. Do té doby je musí dobře chránit, protože ne výjimečně se stane, že starý ježek mláďátka ukořistí.

Mohlo by vás zajímat:  Mraznička uchová potraviny dlouho čerstvé. Uložit do ní můžete i jídlo, které by vás nenapadlo

Rovněž se může stát, že matka nepozná a následně zkonzumuje své malých ježky, pokud je najde v hnízdě, které byste narušili vy nebo jiný zvědavec. Během sezóny má pichlavé tělíčko i 35 °C, během zimního spánku však jeho teplota klesne i pod 5 ° C. Ježek hibernuje od listopadu do dubna.

Zajímavosti o ježkovi

Ježek při pozorném čichání znatelně vrtí nosíkem a když ucítí aroma, které v něm probudí prudké nadšení či vzrušení, vylučuje z bodláků záhadnou tekutinu. Je podobná slinám a ví se o ní velmi málo.

Mohlo by vás zajímat:  Jedny z nejjedovatějších rostlin potkáme i v našich podmínkách. Namístě je největší opatrnost

Proč je ježek ježkem vysvětlovat netřeba. Ale kde se nabral pro nás zvláštní anglický název „hedgehog“? Údajně vznikl proto, že lidé viděli toto zvířátko nejčastěji u živých plotů (hedges), jak se prodírá do jejich zahrady, soustředěně hledajíc potravu.

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz