Young Hedgehog Natural Conditions Forest Among Grass

Ježek je na zahradě velký spojenec proti slimákům

Kdo to dupe na zahradě? Ježek! Z ježka mají radost hlavně děti, které by se ho ale neměly pokoušet brát domů coby domácího mazlíčka. Bývá totiž plný blech, přesto je dobré tohoto tvora v zahradě pohostit a poskytnout mu přístřeší. Může být totiž tím nejlepším spojencem v boji proti nebezpečným slimákům. Ježek patří mezi nejušlechtilejší tvory, navíc pomůže s likvidací slimáků, je totiž všežravec. Jak jej pohostit na zahradě, ale neublížit mu?

Kamarád na zahradě

Nejčastěji je slyšet pověstné dupání v noci. Opravdu, ježci jsou noční zvířata a pod rouškou tmy hledají potravu, zatímco přes den jsou ukrytí ve svých skrýších. Nejsou jedinými aktivními tvory, kteří se pohybují ve tmě po zahradě. Mezi další patří slimáci, které všichni zahradníci doslova nenávidí. A právě noční život je odpověď na otázku, jak by mohl ježek pomoci se škůdci. Ježci jsou totiž pro slimáky přirozenými nepřáteli a snadno zredukují počet těchto nenechavců na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Drenážní vrstva udrží domácí rostliny v kondici, materiálu se meze nekladou
Zdroj obrázku: Freepik

Ježek je všežravec

Zvířátko s jablíčkem na zádech, které se běží schovat pod haldu shrabaného listí? To je typický obrázek ježka. Hmyzožravý savec z čeledi ježkovitých žije nejen v tuzemsku, ale též v celé Evropě, v Africe nebo v Asii. V Česku se vyskytuje pouze ježek západní, kterému se někdy říká ježek obecný. Neživí se jablky, ale nepohrdne drobnými hlodavci, hady, ještěrkami, housenkami, žížalami a brouky nebo též ptačími vejci. A chutnají mu také plži, což je pro každého zahradníka dobrá zpráva.

Mohlo by vás zajímat:  Maliníky podpoří hnojivo připravené z banánových slupek

Lákadlo v podobě kočičí konzervy

Jakým způsobem přivábit ježka na zahradu? Rozhodně ne chlebem nebo mlékem, těmito produkty mu mohou lidé ublížit, naopak mu zachutnají konzervy určené pro kočky nebo se může použít jemně namleté vařené maso, musí se ale uvařit bez soli nebo koření. Dalším vhodným prostředkem, jak nalákat ježky na zahradu, je umožnit jim napít se vody. Čerstvá voda v misce je nejlepší pozvánkou. Pozor na různé chemické látky nebo hnojiva, mohly by mláďata ježků zabít. Naopak pomohou husté houštiny z keříků, kam se může ježek po hostině schovat.

Zdroj: https://www.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/advice/gardening-for-wildlife/homes-for-hedgehogs/
Přidat na Seznam.cz