Coffee Beans Wooden Surface

Hnojivo z kávové sedliny je vhodné především pro acidofilní rostliny

Káva se díky svým povzbuzujícím účinkům těší oblibě po celém světě. Co však mnoho lidí neví, je skutečnost, že káva může být také užitečná na zahradě. Konkrétně se jedná o kávovou sedlinu, která by jinak skončila v odpadkovém koši nebo na kompostu. Tato sedlina obsahuje bohaté množství živin, které jsou pro rostliny velmi cenné. Pokud jde o použití kávové sedliny, nejvhodnější je pro acidofilní druhy rostlin, například rododendrony nebo hortenzie.

Bohatá zásoba minerálů pro růst rostlin

Místo vyhození kávové sedliny ze šálku či kávovaru můžeme tuto odpadní surovinu využít na zahradě. Kávová sedlina je bohatá na minerály, které jsou pro růst rostlin nezbytné. Obsahuje důležité prvky, jako je draslík, fosfor a hořčík. Draslík podporuje tvorbu nových výhonků a květenství, hořčík je klíčový pro fotosyntézu a zdraví kořenů a fosfor ovlivňuje celkovou vitalitu rostlin, včetně tvorby plodů a semen.

Mohlo by vás zajímat:  Snadné domácí hnojivo pro zdravé a silné rostliny na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Acidofilní rostliny a kávová sedlina

Použití kávové sedliny je zejména vhodné pro rostliny, které preferují kyselé prostředí, jelikož káva má okyselující účinky. Acidofilní druhy rostlin, například hortenzie, rododendrony a begonie, budou po zálivce kávovou sedlinou bohatě a bujně kvést. Doporučuje se používat kávovou sedlinu jako doplňkové hnojivo spolu s ostatními druhy hnojiv, nikoliv jako jediný prostředek pro výživu rostlin.

Zalévání kávovou sedlinou a ochrana před slimáky

Pro zalévání rostlin kávovou sedlinou je třeba smíchat asi dvě plné sklenice sušené kávové sedliny s deseti litry čisté vody. Tento roztok se poté může použít k zalévání rostlin s rozestupem přibližně dvou týdnů. Na pokojové rostliny postačuje jedna lžíce kávové sedliny na sklenici vody. Kromě zalévání lze sušenou kávovou sedlinu také využít jako prostředek k ochraně rostlin před slimáky. Vysypáním cestiček z kávové sedliny mezi záhony se zamezí pohybu slimáků k rostlinám a zajistí se tak jejich ochrana před jejich potenciálním poškozením.

Zdroj: https://www.growveg.com/guides/a-common-sense-guide-to-using-coffee-grounds-in-the-garden/
Přidat na Seznam.cz