Jemná molice je krásná na pohled a vyžene komáry ze zahrad či balkónů
Pokud se chystáte pořídit rostliny, které jsou účinné proti komárům, vsaďte na molici. Mezi rostlinami, které jsou k tomuto účelu doporučovány, zaujímá molice první místo. Z jejích fantastických vlastností bývá nejčastěji vyzdvihována charakteristická vůně podobná kadidlu, díky které je molice pro komáry nesnesitelná. Mimo jiné může být molice zasazena společně se zdobnějšími rostlinami, díky čemuž vznikají na balkónech krásné kompozice.
Vytvoří přirozeně jemnou dekoraci
Rostliny skupiny Plectranthrus přirozeně rostou v tropických zemích Oceánie a Indického poloostrova. Obývají ale také světlé okraje lesů, suché travnaté svahy či oblasti v horách. Patří do čeledi hluchavkovitých a jejich charakteristickým znakem jsou krásné listy s drobnými okraji, které v závislosti na druhu mají různé barvy. Tato neobvyklá rostlina také kvete téměř po celý rok, ale ne květenstvími, nýbrž listy. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří Variegata se zelenými listy s bílými okraji, „Elf” s listy světle a tmavě zelenými či „Nico” se zeleno-fialovými listy.
Tajná zbraň proti komárům
Největším přínosem molice je charakteristický zápach, který je vylučován listy rostliny. Díky tomu je tato rostlina považována za jednu z nejúčinnějších v boji proti komárům. Chcete-li k vůni přičichnout, stačí zlomit list a třít ho v ruce, čímž se charakteristická vůně uvolní. Proti komárům na balkóně je však potřeba alespoň tucet rostlinek, teprve tak bude řádně účinkovat.
Snadné pěstování
Molice jsou také velmi příjemné na pěstování díky tomu, že nejde o náročnou rostlinku. Navíc jsou molice velmi odolné vůči škůdcům. K zasazení je nejlepší polovina května, kdy se rychle a dobře adaptují. Nejvhodnější je jejich umístění mimo přímé světlo, případně do šera. Při vystavení slunečním paprskům listy žloutnou či hnědnou. Zároveň je však důležité rostlinku nepřelít, poté mohou výhonky hnít. Nejlepší četností je jednou za dva dny. Molice jsou také velmi přizpůsobivé z hlediska půdy, stačí jim ta méně úrodná.
Další význam
Některé druhy se sklízí pro jejich jedlé dužnaté výhonky a hlízy. Další druhy jsou využívány jako léčiva či koření. Mnohem více jsou pak známy druhy, které jsou díky dekorativním listům určené pro okrasné pěstování. V klimatických podmínkách České republiky jsou molice pěstovány hlavně jako letničky, či celoroční pokojové rostliny.