Strawberries From Garden Plank With Small Watering Can Rake

Jaro je za dveřmi, přichází čas pro sázení jahod. Jejich pěstování zvládne i začátečník

Češi milují jahody a podle údajů statistik jich každý tuzemec sní přes tři kilogramy. Bohužel až tři čtvrtiny zkonzumovaných plodů jsou z dovozu. Nemusí tomu tak být, stačí jen pamatovat na sazenice a vrhnout se do pěstitelských prací hned na jaře. Radost ze šťavnatých a slaďounkých jahod je nezměrná, navíc obsahují celou řadu velmi prospěšných látek včetně vlákniny nebo kyseliny listové, pozadu nejsou ani minerály, zejména draslík, který je důležitý pro fungování srdce i nervů. Jak se postarat o jarní sazenice jahod?

Pěstování jahod není náročné

Hned na úvod se musí říci, že pěstování jahod nepatří mezi náročné, proto je mohou pěstovat i naprosto nezkušení zahrádkáři. Výhodou je, že se mohou zasadit též na balkony či terasy, nejen na záhony. Nejvhodnějším časem pro sadbu sazenic je začátek března, kdy teploty stoupají a přes den dosahují 15stupňových hodnot. Nejzazším časem pro vysazení je pak konec dubna, aby jahody dozrály na začátku léta, kdy je jejich čas.

Mohlo by vás zajímat:  Dýně vytvoří dokonalou podzimní atmosféru
Zdroj obrázku: Freepik

Frigo sazenice jsou ideální

Vlastní jahody ze zahrádky chutnají vždy nejlépe, jsou o poznání sladší a šťavnatější než kupované, ale vždy záleží na výběru odrůdy. Sazenice se doporučuje nakupovat od prověřených dodavatelů a farmářů nebo v zahradnických školkách. V opačném případě nelze zaručit jejich správný vývoj nebo bezpečnost, protože mohou obsahovat různé patogeny nebo zárodky škůdců. Mezi nejoblíbenější druhy patří frigo sazenice, což jsou chlazené sazenice jahodníků, které jsou vhodné pro jarní výsadbu, navíc rychle plodí.

Mohlo by vás zajímat:  "Pokud ten oheň okamžitě neuhasíte, volám na vás hasiče a policii," okřikl jsem důchodce pálícího listí

Pravidla pěstování jahodníků

Co dělat po zakoupení sazenic? Bezesporu je nutné vybrat správné místo. Keříky milují slunce, současně potřebují humózní a vlhkou půdu s mírně kyselým pH. Místo je nutné odplevelit a oživit biohumusem nebo čedičovou moučkou. Den před sadbou se zemina zalije a sazenice se následně vysazují ve vzdálenosti asi 30 centimetrů od sebe do řádků, přičemž mezi řádky musí být alespoň 60centimetrová mezera. Zelené výhonky musí stát vzpřímeně nad zemí, aby nedošlo k hnití. Půda okolo se zakryje slámovým mulčem a jahody se mohou zalít. Při jarních mrazících se doporučuje chránit keříky a první květy agrotextiliemi.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/fruit/strawberries/grow-your-own
Přidat na Seznam.cz