Closeup Lush Uncut Green Grass Soft Morning Light

Jaro je ideální čas pro obnovu trávníku. Správné vysetí travních semen zajistí hustý růst

Co si budeme namlouvat, krásný trávník je snem každého zahrádkáře, častým tématem hovoru sousedů i důvodem závisti mezi usedlíky. Zdravá a pěkně rostlá vegetace naplňuje pýchou a je balzámem pro oči a duši každého pěstitele. Trávník jako z katalogu prémiového golfového hřiště navíc není nedostižným snem, dokonce nemusí stát majlant, stačí vědět, jak jej pěstovat. Rozhodně není třeba kupovat hotový travní koberec v rolích, což je finančně náročné. Stačí koupit travní směs a řídit se osvědčenými radami zkušených zahrádkářů.

Trávník jako meta

Sytě zelená travní plocha bez žlutých skvrn a vypelichaných kol je cílem všech, kdo mají kolem domu pozemek. Hned na začátku je třeba zhodnotit místo a vybrat správná semena. Všechny odrůdy totiž nesnesou slunné nebo naopak stinné stanoviště. Navíc každá odrůda vykazuje odlišnou klíčivost nebo rychlost růstu, proto je třeba vše dobře prostudovat a zvolit správnou travní směs. Následně je důležité vhodně připravit pozemek pro setí, protože v tom tkví jádro úspěchu.

Mohlo by vás zajímat:  Z posekané trávy lze snadno vytvořit hnojivo, mulč i prostředek proti plísni
Zdroj obrázku: Freepik

Jaro jako ideální termín pro setí

Výhodou travních semen je možnost setí během celého vegetačního období, samozřejmě je lepší využít ideálních podmínek na jaře, kdy je optimální vlhkost. Jarní termín navíc umožní užívat si zelené plochy již v průběhu prázdninových měsíců. Je třeba počkat, až se teploty ustálí a v noci nebudou klesat pod bod mrazu, ideální je druhá polovina dubna, a může se vysévat až do konce května. Posléze je možné vysévání zase od konce prázdnin do konce září. V letních měsících se musí počítat s pravidelnou zálivkou, protože tráva potřebuje dostatek vody.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vytvořit na zahradě dekorativní a zároveň účelný chodík

Setí v bezvětrný den

V jakých dnech vysévat? Před započetím prací se doporučuje sledovat předpověď, aby semínka nepoškodil mráz. Následně se vysévá do hloubky asi 5 až 10 milimetrů v bezvětrné dny do zeminy s pH mezi 5,5 a 6,5. Před výsevem musí být plocha zbavena plevelných rostlin a dobře zkypřena, může se promísit též s pískem a kompostem, aby semena měla dostatek kyslíku a současně živin. Pro stometrovou plochu zahrady je třeba počítat asi s 5 kilogramy travních semen.

Zdroj: https://www.pennington.com/all-products/grass-seed/resources/how-to-plant-grass-seed
Přidat na Seznam.cz