Jak zasadit avokádo?
Plody exotického ovoce, ať už z Jižní Ameriky, nebo jižní Afriky, které stále častěji vídáme v obchodech s ovocem. Jak si ale avokádo vypěstovat doma? Zkuste si zasadit avokádo i vy!
Pěstování exotických rostlin
Jenže ovoce, které můžeme koupit u nás, se v zemi původu obírá nedozrálé, skladuje se v chladírenských boxech, dlouho se přepravuje, a dokonce i zrání se většinou vyvolává a urychluje ethylenem či jinými chemickými látkami. Proto se nelze divit, že se jeho chuť nedá srovnat s chutí ovoce konzumovaného přímo v tropech nebo subtropech. Některé z exotických ovoci se však zdomácněly i v našich podmínkách a jiné se můžeme pokusit vypěstovat v pokoji v květináči.
AVOKÁDO – hruškovec americký
Avokádo patří do čeledi vavřínovitých. Řadí se mezi ovoce, používá se však jako zelenina. Pochází z Jižní Ameriky, kde roste v tropických oblastech jako stálezelený jednodomé strom. K nám se plody dovážejí převážně z Izraele.
Díky dovozu těchto chutných plodů začalo být avokádo objektem zájmu našich pěstitelů. Ze semen lze totiž poměrně snadno vypěstovat okrasnou pokojovou rostlinu.
V našich podmínkách avokádo vytváří nízký keř a daří se mu všude tam, kde roste například citronovník. Snáší mrazy – 3 až – 4 ° C. Listy jsou elipsovité až vejčité, světle-až tmavozelené, neopadavé, lesklé.
Plod avokáda
Kulatý až hruškovitý plod avokáda má matnou až lesklou hladkou žlutozelenou až tmavě fialovou kůži. Nejlepší jsou tmavé druhy menší velikosti. Plod musí být zcela zralý a musí se zjevně poddávat tlaku prstů. Nezralé avokádo však bez problémů dozraje v průběhu 3 až 5 dní při pokojové teplotě.
Máslo plné vitamínů
Bíložlutá nebo citronovězelená dužina avokáda má máslovitou konzistenci, je mírně nasládlá a jemně voní po ořechách. Obsahuje 11 druhů vitaminů, 14 minerálních látek, kalcium, železo a až 30% tuku. Dužnina je lehce stravitelná, neobsahuje cholesterol. Považuje se za nejvýživnější ze všeho ovoce.
Zdravé a chutné
V zemi původu se avokádo konzumuje jako základní potravina. Po rozřezání plodu a vyjmutí semene do vzniklé jamky nasypeme podle chuti trochu soli, pepře, papriky a česneku a dužinu vyjede lžičkou. Můžeme ji i natírat na chléb. Avokádo nakrájené na plátky nebo ve formě pyré můžeme přidávat do různých zeleninových jídel. Do teplých jídel přidáváme kousky avokáda až těsně před dohotovením – netřeba ho vařit.
Zakořeňování semene
Z plodu vyloupneme semeno a ve spodní třetině širší části do něj zapíchneme zápalky nebo párátka. Pak semeno položíme na sklenici naplněný vodou tak, aby zápalky dovolovaly stále ponoření jeho spodní části ve vodě a 2/3 semene bylo ve vzduchu. Přibližně po 5 týdnech se objeví ve vodě kořínky. Pokud vrchní část vyraší, rostlinu vyjmeme opatrně z vody a zasadíme do květináče tak, že vrchní třetina semene bude vyčnívat ze zeminy.
Zemina má být propustná, písčito-hlinitá, neutrální. Avokádo je vlhkomilná rostlina, nesnáší však zamokření. Plody přináší přibližně po pěti letech pěstování.
Postup k zakořenění avokáda
Opatrně prořízneme hrubou kůžičku plodu po obvodu
Obě poloviny nařezaného avokáda zkroutíme v protisměru
Jádro obvykle zůstane v jedné z půlek
Jádro velmi opatrně vyloupneme
Papírovým ubrouskem setřeme zbytky dužiny
Do spodní třetiny širšího konce do jádra zapíchneme párátka
Semeno položíme do misky s vodou tak, aby dvě třetiny vyčnívaly
Zdroj obrázku: SXC.hu
Zdravím,
mám jedu připomínku – na posledním obrázku je pecka avokáda opačně – tj. špičkou ve vodě a kořenovou částí vzhůru!
Taky jsem na to koukal , asi nějací chytrolíni , co posbírali informace po internetu , ale vlastní zkušenost žádná…
Bylo by vhodné změnit poslední obrázek. Je naopak.