Garden 207164 1920

Jak vytvořit na zahradě dekorativní a zároveň účelný chodík

Chodníček ze zajímavého materiálu a v pěkné úpravě vám i návštěvníkům poslouží nejen k tomu, abyste se dostali na ta správná místa v zahradě, ale zároveň bude fungovat jako působivý dekorativní prvek. Chodníček vám má ideálně umožnit na zahradu vejít, obejít ji a případně se také přiblížit k obzvláště povedeným částem zahrady, aby je bylo možno obdivovat i zblízka.

Důležité je však vybrat správný materiál a způsob provedení, aby byl chodník vždy bezpečný a schůdný, a to bez ohledu na počasí.

Z čeho zahradní chodník nejlépe vybudovat

Do zahrady se nejlépe hodí opět přírodní materiály, které pomohou vytvořit harmonii. Využít lze například

  • oblázky
  • písek
  • štěrk
  • kámen
  • břidlici
  • terakotu, nebo
  • pálené cihly.
Mohlo by vás zajímat:  Péče o trávník nekončí ani na podzim. Ta nejdůležitější naopak právě začíná

Z praktických důvodů je však možné zvolit také takzvané šlapáky z betonu.

Šlapáky, které mohou být i z jiných materiálů, volíme zejména pro přechod zatravněných ploch, protože takto je přejdeme „suchou nohou“, a bez negativního vlivu na vlastní porost. Pozor však, aby nepřevyšovaly okolní terén, protože jinak by vytvářely překážky pro rovnoměrné sečení trávy. Neměly by ale být umístěny ani pod úrovní terénu, protože pak snadno zarůstají a hromadí se v nich voda a půda.

Pokud chceme mít chodníček zpevněný, často se používá písek, dřevěné špalky, dlaždice z betonu, přírodní kámen a další materiály. Pozor však na to, že některé materiály, zejména písek, působí sice velice dekorativně, ale je třeba je udržovat, aby neztratily na funkčnosti.

Mohlo by vás zajímat:  4 kroky k obnově trávníku po zimě: bude hustý a rychle poroste
Zdroj obrázku: Pixabay

Doporučená šířka a další rozměry

Pro zahradní chodníčky se nejčastěji jako doporučená uvádí šířka 40 až 80 cm. Bude také záležet na rozměrech vaší zahrady a frekvenci pohybu na jednotlivých chodnících. Pokud je chodník vytvořen z dlaždic nebo šlapáků, je třeba pamatovat na to, že jejich rozměr by měl přesahovat délku chodidla dospělého člověka. V opačném případě je totiž pohyb po takovém chodníku značně nepohodlný. Důležitá je rovněž vzdálenost mezi jednotlivými prvky, protože ani příliš krátká, ani příliš dlouhá neumožňuje přirozenou a pohodlnou chůzi. Doporučená vzdálenost mezi středy jednotlivých prvků je přibližně 65 cm.

Přidat na Seznam.cz