Jak Na Srsne

Jak se zbavit sršňů na zahradě?

Bez ohledu na to, zda v zahradě pracujeme, grilujeme, nebo jen tak sedíme na terase a kocháme se pestrostí záhonů – blízkost sršnieho hnízda dokáže pořádně znepokojit. Zuřivé bzučení obrovského žluto-černého hmyzu se často postará o nepříjemnou atmosféru. Přestože tropické druhy sršňů, kterých se v našich zeměpisných podmínkách obávat nemusíme, bývají velmi útočné, naše sršeň obecná (Vespa crabro) je poměrně mírný, plachý hmyz.

Dokonce má mnohem slabší jed jako včela nebo vosa. Tato skutečnost však nic nemění na tom, že je jeho bodnutí velmi bolestivé. Sršni navíc dokáží vystříknout jed až do vzdálenosti několika desítek centimetrů, což je obzvláště nepříjemné v případě zasažení očí.

V agresivní bestie se však změní tehdy, když se ocitnete v blízkosti jejich hnízda. Toto může způsobovat značné problémy právě v situaci, kdy se hnízdo nachází v zahradě nebo na půdě. Otázkou zůstává, co si pod blízkostí třeba představit. Rozhodně však sršně, podobně jako jiní živočichové, vycítí nervozitu, strach a vyděšené mávání rukama si mohou vysvětlit jako otevřený útok. Pach potu, který začne prosakovat z pórů úlek člověka, může na sršně zapůsobit iritujícím způsobem. Toto všechno jsou faktory, které nekompromisně prodlužují pomyslnou vzdálenost označovanou jako „v blízkosti hnízda“.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle tři skvělé triky s octem by měl znát každý zahradník

Jak se sršni žít

Blízkost šršnieho království není zcela na škodu. Jeho obyvatelé zkonzumují obrovské množství hmyzu, v neposlední řadě i komáry či ovády. Jinak se živí například nektarem, ovocem, nebo vykrádají med z včelích úlů. Nejednou se může stát, že sršeň začne obletovat kolem člověka, možná i sesedne a začne bádat po pokožce. Netřeba dělat paniku, on zase odletí a půjde hledat něco chutnějšího, skladnějšího. Pokud se však začnete metat, nedivte se, že se vyděsí a odhodlá se bránit.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhlaste mandelinkám nelítostný boj. Malé brouky zažene přírodní síla bylin a dalších rostlin

Jak se zbavit sršňů

Za asi nejméně pracné, i když rozhodně ne nejlevnější řešení, se dá považovat najmutí specializované firmy, jejíž pracovníci si s sršně příbytkem poradí s chladnou hlavou.

Za levnější možnost považujeme koupi radikálního insekticidu s dalekým dostřikem, který se dá použít i v případě, kdy není k hnízdu dobrý přístup. Je třeba pamatovat na ochranu celého těla, především obličeje a krku. Pokud se odhodláte mechanicky odstranit celé hnízdo, ideální je udělat tak v podzimních měsících. Každoročně totiž království vymírá, přežije jen královna, a tudíž se nemusíte bát, že se oproti vám vyřítí desítky rozzuřených dělnic.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí lékárnička skrývá několik produktů, kterými skvěle zahubíte mšice na rostlinách

Pěnou se hmyz prokouše

Pokud si už nevíte rady, co se stále vracejícím se hmyzem, zkuste babské rady. Vosám a sršním údajně vadí pach česneku nebo nafty. Hmyz pak prý sám hnízdo opustí. Aktivně a účinněji je můžete zlikvidovat pomocí vysavače. Odborné firmy používají průmyslové vysavače se silným výkonem. „Doma se dá použít zahradní drtič listí, který má uvnitř vrtuli,“ doporučuje Marek Špacír. „U běžného vysavače zůstane hmyz živý a při vyndavání pytle by zaútočil.“

„Jsou případy, kdy lidé nastříkají do štěrbin postřik a pak mezeru zaplní izolační pěnou. Vosy ji ale prokoušou nebo si najdou skulinku ven. Občas se podaří takto vosy vyhubit, ale to je spíš výjimka,“ dodává.

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz