Jak pěstovat vřes
Když se člověk projde lesem, může najít borůvky, jahody, ale také může zahlédnout malé fialové květy vřesu a skoro vždy se pozastaví. Vřes patří mezi velmi pěkné květiny, které lze mít klidně i doma na vlastní zahrádce či v květináči. Na trhu je dnes k dostání celá paleta druhů. Ale aby tyto krásné rostliny vydržely více než jednu sezónu, je potřeba jim věnovat náležitou péči. Tedy musíme znát vše o tom, jak pěstovat vřes.
Původ vřesu
Vřes obecný je nízký keřík. Obvykle dorůstá do výšky 20 – 50 centimetrů. Roste po celé Severní Evropě a dokonce i na Sibiři. Rozsáhlé prostory poseté kvítky se nazývají vřesoviště. Jiné rostliny mezi ním nenajdete.
Vřes je nenáročný na živiny. Vyžaduje pouze kyselou reakci půdy. Areál výskytu je velmi rozsáhlý. Od okrajů lesů, přes horské louky až po holé skály. Je důležitou součástí zimní potravy pro ovce a jeleny.
Jak pěstovat vřes – postup
Obvykle se pěstuje jako doplněk azalek a rododendronů. Kombinovat se může i s jehličnany a vysokými trávami. Před provedením výsadby je nutné dobře si rozmyslet jeho umístění, protože vřesy těžce snášejí přesazování. Podmínkou je dostatek světla, jinak by rostliny kvetly málo, nebo vůbec.
V zahradnictví si vyberte vřes celozelený. Keříky musí být zelené na povrchu i uvnitř. Při samotném sázení zvolte směs rašeliny a původní zeminy, pokud není příliš alkalická. Ideální je poměr 2:1. Aby rašelina nevyschla, posype se mulčovací kůrou a jen mírně zalévá.
Vřes pravidelně zastřihujte, aby kvetl i další roky. Sestřihuje se zjara třetina výšky keře. Ihned po sestřihu přihnojíme hnojivem pro rododendrony. Pak přidáme hnojivo ještě dvakrát během léta.
Vypěstovaný vřes a jeho výdrž na zahrádce
Je to dlouhověká rostlina. Při správném dodržení postupu, jak pěstovat vřes, vydrží na zahrádce více než 15 let. Na zimu ho musíme ochránit před mrazem – nejlépe mulčovací kůrou. Je-li pěstován v květináči, ponecháme ho celu zimu na oknech. V době oblevy proveďte mírnou zálivku.