Petůnie

Jak pěstovat petúnie

Počátkem února nastává čas pro předpěstování sadby ze semen, kterou byste na jaře draze kupovali. Začněte své pěstování třeba velmi oblíbenými petúniemi úžasných tvarů a barev. Pokud dodržíte osvědčený postup, vypěstujete si krásné, košaté sazenice. Těmi pak můžete ozdobit zahradu, balón či terasu.

Jak pěstovat petúnie? Mnoho lidí si stále myslí, že je to složité. Ale tak tomu není. Často se stává, že semena petúnií vypadávají z neotrhaných květů do půdy a na jaře příštího roku sama vyklíčí. Pokud je sami v záchvatu čištění záhonu nevyplejete, bez problému vyrostou a vykvetou. Petúnie jsou prostě „holky do nepohody“.

Mohlo by vás zajímat:  Krása růží může rychle pominout. Nebezpečné nemoci a škůdci je ohrožují po celý rok

Popis rostliny

Jedná se o nenáročnou jednoletou rostlinu květinu obzvláště vhodnou k pěstování v truhlících i květináčích. Potřebují humózní půdu s dostatkem živin a vláhy. Nejlépe se jí bude dařit na osluněném stanovišti, chráněném před větrem. Dospělé rostliny vytváří bohatě kvetoucí trsy o výšce 40 centimetrů. Prodávají se v několika odrůdách.

Postup pěstování

Začít budete muset od semínek. Jejich pěstování se skládá z několika kroků. Prvním krokem je vysetí, poté následuje přepichování a vysazení na konečné stanoviště.

Vysetí semen

Semena vysejte v únoru do misek, naplněných kupovaným substrátem pro výsev rostlin. Semena mají dobrou klíčivost, proto jich do jedné misky nesejte moc. Přikryjte je zhruba 3 milimetrovou vrstvou substrátu. Zalijte a celou misku strčte do igelitového sáčku. Ponechte jej pootevřený, ať se dovnitř dostane vlhkost. Teplota pro klíčení činní 10-14°C.

Mohlo by vás zajímat:  Stále rozkvetlý balkon díky úžasným begoniím, potrpí si na časté zálivce a hnojení

Přepichování

Při vytvoření prvních páru listů rostliny přesaďte. Počínejte si u toho opatrně, jelikož jsou křehké a mají slabé kořeny. Sázejte je do malých květináčků. Sazeničky sázejte do substrátu pro množení. Týden je nevystavujte prudkému slunci, uhynuli by.

Vysázení na konečné stanoviště

Od druhé poloviny května je můžete vysadit na jejich konečné stanoviště do truhlíků, květináčů či na zahradu. Nejlepší pro sadbu jsou květináče s knotem a samozavlažovací truhlíky. Výsadbu proveďte do kompostu, nebo zahradnického substrátu pro pokojové rostliny. Přihnojte.

Mohlo by vás zajímat:  Slunná část zahrady je stvořená pro oblíbené druhy květin

Péče během růstu a kvetení

Až se rostliny zakoření a začnou bujně růst, přihnojujte je rozpuštěným umělým hnojivem (Floran, Kristalon). Při dorostení 15 – ti centimetrů je zastřihněte, dojde k jejich rozvětvení. V červnu rozkvetou a kvést budou po celý červenec. Zvadlé květy odstraňujte, aby se rostlina nevyčerpávala tvorbou semen.

Přidat na Seznam.cz