Colori Di Sardegna (9)

Jak pěstovat oleandr

By: Pietro Zanarini

Oleandr je velice oblíbená i krásná rostlina. Lidé se do ní často zamilují během dovolené v některém přímořském letovisku. Tam na ní narazíte téměř všude. Oleandr si však můžete snadno vypěstovat sami doma na balkóně či na zahradě. Otázka jak pěstovat oleandr není nikterak náročné.

Přečtěte si pěstování oleandru krok za krokem. Krásně kvete, příjemně voní, ozdobí balkón, zahradu i terasu. Říká se mu i jedovatá krása. Důvodem pro toto označení je jeho jed. Jen dva lístky oleandru stačí k usmrcení dospělého člověka.

Jak pěstovat oleandr – krok za krokem

Jak již bylo výše napsáno, pěstovat oleandr obecný není nijak složité. Rostlina je to poměrně nenáročná. Co tedy potřebuje rostlinka? Jak pěstovat oleandr, aby Vám krásně kvetl a zpříjemňoval letní dny?

Mohlo by vás zajímat:  Borůvky potřebují dostatek závlahy, ideální pH půdy udrží chlebové hnojivo

Začínáme výsadbou semen, které zakoupíme v zahradnictví. Semínka vysejeme do velkých květináčů do klasického substrátu bohatého na živiny. Výsev provádíme během jara až léta. Dařit se mu bude na stanovištích s dostatkem slunečních paprsků. Rostlina nesnáší průvan.

Doporučené složení zeminy je následující: čtyři díly těžké drnovky, dva díly listovky, dva díly zetleného hnoje nebo pařeništní zeminy s přídavkem jednoho dílu písku. V době vegetace vyžaduje hojnou zálivku a hnojení. Citlivý je na tvrdost vody, proto jej zalévejte odstátou vodou z konve. Mladé rostlinky přesazujeme každý rok. Starší přesazujeme po dvou až třech letech. Přezimuje v sušší zemině při teplotě 3-10°C v chladnější místnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Pro nejkrásnější hortenzie a rododendrony v okolí stačí použít to, co ostatní považují za nepotřebný odpad

Speciální péče

Aby rostliny bohatě kvetly a zdobily tak naši zahradu, je nezbytné se jim věnovat. Základem úspěchu je správně provedená zálivka, hnojení a tvarování. Zálivku provádíme odstátou vodu vždy večer, když nesvítí slunce. Hnojení se provádí speciálním kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny nebo hnojivem organickým. Vždy dvakrát do měsíce se začátkem v květnu.

Pokud vám nekvetou, hledejte příčinu buď v nesprávné péči, nebo nedostatečné likvidaci škůdců a chorob. Nejčastěji jde o čerň, kdy listy vypadají jako posypané popelem, mšice, plísně poškozující květy a puklice.

Mohlo by vás zajímat:  Proti zavíječi zimostrázovému funguje přírodní postřik na bázi sody nebo octa

Varování

Oleandr je nejenom jednou z nejkrásnějších rostlin na světě, ale také jednou z nejjedovatějších rostlin vůbec. K usmrcení dospělého člověka stačí pouhé dva listy. U dítěte dokonce jeden. Pamatujete na to už při pěstování a výběru stanoviště.

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak pěstovat oleandr”

Komentáře jsou uzavřené.