Jak pěstovat libeček
Skoro v každé zahradě býval libeček pěstován jako potřebné koření. Časem upadl v zapomnění. Zůstal jen v některých venkovských, hlavně podhorských oblastech a zahradách. Libeček si ale zaslouží pozornost, neboť je to léčivá bylina. Jestli máte strach z toho, jak pěstovat libeček nemusíte se ničeho bát.
Libeček a jeho využití
Libeček je velmi vynikající koření. V tradiční české kuchyni mělo odjakživa své místo. Nejoblíbenější a hojně pěstovaný je v oblasti Podkrkonoší. V současné době opět trochu stoupla. Pěstovat ho na zahradě znamená mít nejen zásobu koření, ale i léčivo na mnoho obtíží.
Využít se dají nejen semena, ale i listy. Z celé rostliny jsou nejvyužitelnější její kořeny. Disponuje výraznou vůní připomínající polévkové koření, k jehož přípravě se rostlina využívá. Ze zahrady ho mají pěstitelé k dispozici od časného jara do prvních mrazíků. Po prvních mrazících se rostlina zatáhne do země.
Pěstovat ze semene nebo z kořenových puků?
Tady je jednoznačná odpověď, nejlépe se vypěstuje z darovaných kořenových puků. Rozdělení kořenů rostlině nevadí. Nově zasazená část vytvoří v krátkém čase pěkný trs. Jen pamatujte na to, že vyroste mohutná rostlina skoro dva metry vysoká. Vymezte mu tedy dostatečné místo.
Výsev semen můžete provést ve dvou obdobích. Buď brzy z jara (březen a duben), případně koncem léta (srpen a září). V teplejších oblastech je možné dobu výsevu posunout až do poloviny října. Semena potřebují tří centimetrovou hloubku. Řádky by od sebe měly být vzdáleny šedesát centimetrů od sebe.
Samostatné pěstování – stanoviště
Aby se mu u vás dařilo, potřebuje slunné stanoviště anebo polostín. Potřebuje kyprou půdu, humózní s velkým obsahem živin. Mějte s ním trpělivost, jelikož pomalu klíčí. Po dorostení rostlin na deset centimetrů se musí protrhat na patnácti centimetrovou vzdálenost. V této době rovněž proběhne jeho výsadba na trvalé stanoviště. Přebytečně sazeničky rozdejte.
Kvůli přenosu chorob se nedoporučuje vysazovat libeček na místa, kde jste pěstovali před tím mířikovité rostliny. Patří mezi ně: mrkev, petržel, pastiňák, celer, kopr, kmín a koriandr. Na jednom místě vydrží i několik let. Kvete koncem června. Květní silné lodyhy odstraňujte.
Sklizeň
Uskutečňuje se od května do listopadu. Sklízejte u něj nať, listy, semena i kořeny. Listy se sklízí před skončením květenství, protože po odkvetení listy hořknou. Pěstovaný doma je považován za jednoletku. Mezi jeho velkou výhodu patří ten fakt, že se může sklízet i přes zimu.